Zdjęcie: Archiwum Rzeszów News
Reklama

Na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie podjęta decyzja, czy rzeszowskie taksówki będą oznaczone specjalnym emblematem z numerem pojazdu i herbem Rzeszowa. Radni zadecydują również o wprowadzeniu nowych stref taksówkowych.

Pierwszy pomysł na ujednolicenie taksówek pojawił się cztery lata temu. Wtedy Wydział Komunikacji rzeszowskiego magistratu wpadł na pomysł, by taksówkarze przemalowali samochody na srebrny kolor, a przy zakupie nowego auta również wybierali tę barwę. Srebrny kolor miał nawiązywać do kolorów 80 nowych autobusów, które miasto kupiło w 2012 r.

Nic jednak z tego nie wyszło, bo taksówkarze stwierdzili, że przemalowanie samochodu to zbyt duży wydatek. Wówczas szacowali, że koszty takiego zabiegu mieszczą się w granicy około 5 tys. zł. Ratusz w tej sprawie też nie bardzo mógł pomóc, ponieważ nie miał prawnych możliwości, by dorzucić się do tego przedsięwzięcia.

Kolejnym pomysłem na ujednolicenie rzeszowskich taksówek były naklejki z numerem bocznym  taksówki, herbem i nazwą miasta. – Zależy nam na tym, by oznakowanie nie było bardzo duże, ale jednocześnie widoczne i komponowało się z miejskimi barwami – mówił w styczniu w rozmowie z Rzeszów News Krzysztof Wadiak, dyrektor Wydziału Komunikacji w rzeszowskim magistracie.

Teraz jest szansa na to, że pomysł ten się w końcu ziści. Dlaczego? Bo ratusz przygotował na najbliższą sesję Rady Miasta projekt uchwały, która mówi dokładnie jak taki emblemat miałby wyglądać.

W przygotowanym dokumencie czytamy, że specjalnym znaczkiem mają być oznaczone licencjonowane taksówki jeżdżące na terenie Rzeszowa. Herb ma się znajdować na przednich lewych i prawych drzwiach pojazdu. Są znane nawet dokładne wymiary emblematu – 22 cm długości i 15 cm szerokości.

Numer taksówki ma być nad herbem. Sam herb ma mieć wymiary 8×10 cm. Taksówkarze na oklejenie swoich pojazdów będą mieli pół roku od wejście w życie uchwały.

Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie

Przygotowany przez miasto projekt uchwały zakłada również określenie aktualnej strefy taksówkowej. Ma ona uwzględniać aktualną powierzchnię Rzeszowa. Wykaz nowych stref, proponowanych w uchwale, znajduje się TUTAJ.

O wprowadzeniu nowych stref i oznaczeniu taksówek radni zadecydują 21 listopada.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama