Zdjęcie: CBA

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 31-letniego Bogdana K., obywatela Ukrainy, podejrzanego o korumpowanie celnika. 

Bogdan K. jest już kolejną osobą zatrzymaną do śledztwa prowadzonego wspólnie przez CBA i podkarpacki oddział Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Chodzi o zorganizowaną grupę przestępczą, wyłudzającą podatek VAT na podstawie tzw. pustych faktur. Fikcyjne faktury VAT wykorzystywano do wystawiania „lewych” dokumentów Tax-Free. 

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa przestępcza działała od 2013 do 2016 roku w Jarosławiu, Krakowie i innych miejscowościach na terenie Polski. Fikcyjne faktury miały uwiarygadniać rzekomy wywóz towarów poza Unię Europejską. Nie tak dawno w tej sprawie CBA zatrzymało rzeszowskiego przedsiębiorcę, 28-letniego Bartosza H

W ostatnich dniach zatrzymano kolejną osobę, tym razem 31-letniego Bogdana K., obywatela Ukrainy. Mężczyznę zatrzymano na polsko-ukraińsku przejściu granicznym w Korczowej. Według prokuratury, Bogdan K. w 2013 roku wręczył 2000 zł łapówki celnikowi z Korczowej za potwierdzenie fikcyjnego wywozu towarów na Ukrainę. 

– Fikcyjne dokumenty były następnie wykorzystywane do nienależnego zwrotu podatku VAT – poinformowało CBA. Na wniosek prokuratury, Bogdan K. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia. Ukrainiec jest już 37 osobą, która w tej sprawie usłyszała zarzuty. Wśród nich są także celnicy. 

– Nie wykluczamy dalszych zatrzymań – zapowiada tymczasem Prokuratura Krajowa.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama