Zdjęcie: materiały Teatru im. Wandy Siemaszkowej
Reklama

Banknot z podobizną swojej patronki wyda Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Banknot o nominale 0 euro będzie mieć premierę 20 sierpnia. 

Wanda Siemaszkowa – legendarna polska aktorka, dyrektorka rzeszowskiego Teatru, który następnie otrzymał jej imię – doczekała się kolejnego upamiętnienia. W sobotę, 21 sierpnia, ukaże się banknot o nominale 0 euro z jej podobizną.

Dzień przed premierą (w piątek, 20 sierpnia) o godz. 10:00 do rzeszowskiego teatru zawitają potomkowie legendarnej heroiny.

Pamiątka z festiwalu

Banknot można nabyć w specjalnym bankomacie, który stanie w teatrze na czas trwania Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje – Trójmorze (między 21 a 29 sierpnia), oraz w kasach teatru. Jego cena wynosi 20 zł. Nakład jest ograniczony. 

Banknot, którego emitentem jest rzeszowski teatr, przedstawia profil Wandy Siemaszkowej oraz dawny budynek rzeszowskiego “Sokoła”, a dziś teatru im. Wandy Siemaszkowej. Fotografię aktorki wykonano u szczytu jej kariery.

To nie pierwszy raz, gdy teatr przypomina osobę i dokonania Siemaszkowej. Wcześniej wypuścił opowiadanie multimedialne “O Wandzie, co chciała do Rzeszowa” i zorganizował stałą wystawę archiwalnych zdjęć aktorki. 

0 euro

Banknot o nominale 0 euro obchodzi w tym roku swoje szóste urodziny. Powstał we Francji w 2015 roku. Cztery lata później miała miejsce polska emisja – pierwszy taki banknot przedstawiał Warszawę, a jego nakład w wysokości 5000 wyprzedano w ciągu jednego dnia.

Banknoty o nominale 0 euro nie są środkiem płatniczym, ale swoim wyglądem przypominają te oryginalne. Są one wyprodukowane w stu procentach z bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne, m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: