Europejski Stadion Kultury to nie tylko koncerty i zabawy plenerowe. To też istna uczta dla miłośników teatru, ponieważ podczas trwającej do niedzieli imprezy będzie można zobaczyć kilka rozmaitych sztuk teatralnych. Nawet maluchy znajdą coś dla siebie.

Pierwszy spektakl będzie można obejrzeć w sobotę (25 czerwca) w wykonaniu Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka, który na scenie Teatru Maska przedstawi  „Jak to niegrzecznym bywa źle”.

Przygotowując spektakl twórcy inspirowali się wierszami dla dzieci XIX-wiecznego pisarza i psychiatry Heinricha Hoffmanna. Choć skierowane do najmłodszych, wierszyki i ilustracje z „Bajek dla niegrzecznych dzieci” dziś odbierane są raczej jako makabryczna ciekawostka.

Artyści wykorzystali wiersze niemieckiego pisarza, tworząc uwspółcześnioną wersję, w której szereg dziwnych, neurotycznych postaci dzieli się z odbiorcą swoimi fobiami, lękami, psychozami. Widz wchodzi w niepokojący, odrealniony świat i bierze udział w art-terapii. Z jakim skutkiem?

„Kiedy wzięłam do ręki teksty Hoffmana uruchomił się w mojej głowie temat, którym interesowałam się już od długiego czasu. Analizowałam jak bardzo doświadczenia z dzieciństwa wpływają na nas w przyszłości… Często nawet te, których nie jesteśmy świadomi, a które odkładają się, gromadzą w naszej podświadomości.

Zaczęłam zastanawiać się, czy dzieciaki z owych wierszy faktycznie były niegrzeczne, czy po prostu zbyt radykalne ograniczenia sprawiły, że musiały się buntować.  W tym spektaklu szukam winnego. Niegrzeczne dzieci? Same z siebie? Czy może to dorosły…? Może rodzic jest powodem?”.

Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć podczas spektaklu, który rozpocznie się o 19:00.

Świadek bandyckiej strzelaniny

Kolejną sztuką, jaką będzie można obejrzeć podczas ESK 2016 będzie spektakl „Szczur”, który również będzie można podziwiać na deskach Teatru Maska w niedzielę (26 czerwca) o godz. 20:30.

W wykonaniu aktorów z Teatru Beautiful Flowers będzie można zobaczyć, jak  prosty pracowity chłopiec pewnego dnia zostaje świadkiem bandyckiej strzelaniny, w skutek której do jego rąk trafia tajemnicza walizka. Od jakiegoś czasu jest już ona celem dwóch bandytów. Teraz zaś mają oni nowe zadanie: znaleźć chłopca, zamordować go i odzyskać z powrotem walizkę.

Równolegle trzech ekscentrycznych detektywów stara się przeprowadzić śledztwo w sprawie zamachu oraz w sprawie walizki. Niestety, dużą część czasu zabiera im wyjaśnianie osobistych relacji i wzajemne podejrzenia. Co znajduje się w walizce? Co z tym wszystkim wspólnego ma babcia? Który z detektywów kłamie?

Świetna muzyka na żywo, ogromna dawka humoru, niespodziewane zwroty akcji – spektakl nie pozostawi Was obojętnymi.

Wstęp na oba spektakle w Tatrze Maska z zaproszeniami.

Ponadto, podczas ESK będzie można również zobaczyć spektakl „Emigranci” Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra  Cyrwusa (sobota, 25 czerwca) o godz. 19:00 w klubie festiwalowym na bulwarach, oraz „Ryby śpiewają na niby” (niedziela, 26 czerwca) o 16:00 także w klubie na bulwarach.

Szczegółowy program ESK 2016 dostępny jest TUTAJ.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama