Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

– Z teledysku jesteśmy bardzo zadowoleni. Prosty przekaz, dynamiczne przejścia. Mamy nadzieję, że klip skłoni do refleksji – mówi Rzeszów News Mateusz Wójcik, lider grupy 0% Normy, o świeżutkim klipie do kawałka „Pomnik”.

Teledysk rzeszowskiej grupy 0% Normy do kawałka „Pomnik” pojawił się w internecie w środę wieczorem. Na czarno-białym klipie widzimy oczywiście pomnik Walk Rewolucyjnych – z dołu, z góry, z dalsza i z bliższa. Są zbliżenia na figury, godło Rzeszowa, mamy widok z tarasu Hotelu Rzeszów, okrągłej kładki i od strony ogrodów bernardyńskich.

Klip kończy widok pomnika na tle szybko przepływających chmur symbolizujących upływ czasu.

Na pierwszy plan w teledysku wysuwają się także muzycy oraz energiczny lider kapeli Mateusz Wójcik, czyli „Wujek Mati”. Oczywiście, w teledysku nie mogło zabraknąć mieszkańców Rzeszowa – zarówno tych starszych, jak i tych najmłodszych – którzy utworzyli mur broniący pomnika – symbolu Rzeszowa. Klip rozpoczyna logo z pomnikiem i napisem „Razem ratujemy wielki pomnik. Teraz!”.

– Z teledysku jesteśmy bardzo zadowoleni. Prosty przekaz, dynamiczne przejścia – tacy jesteśmy i my – bezpośredni, szczerzy i ruchliwi. Mamy nadzieję, że klip skłoni do refleksji, bo taka też była jego rola. Rozważmy opcję metamorfozy pomnika – mówi nam Mateusz Wójcik.

Zdjęcia do klipu były kręcone w sierpniu. Kawałek wraz z teledyskiem powstał z inspiracji grupy „Bitwa o pomnik”, która w maju zorganizowała piknik przy pomniku.

Przypomnijmy, pomnik Walk Rewolucyjnych to jeden z dwóch w Rzeszowie (drugi to Wdzięczności Armii Czerwonej na placu Ofiar Getta), które mają zniknąć z przestrzeni publicznej miasta, bo – według Instytutu Pamięci Narodowej – gloryfikują ustrój komunistyczny. Decyzję o przyszłości „symbolu miasta” jeszcze w tym miesiącu ma podjąć Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

19 KOMENTARZE

 1. Dla mnie luxtorpeda to świetny zespół. Pokaż co Ty nagrałeś chętnie posłucham i ocenie ale obrażał nie będę. A ta kapela jest z Rzeszowa jak sie nie mylę.

 2. Redakcja tak zgrabnie wyjaśniła znaczenie wszelkich symboli w tym utworze, a zapomniała o tak ważnym elemencie?
  Tak pięknie i poetycko opisała znaczenie tych „szybko przepływających chmur symbolizujących upływ czasu”.
  Proponuje by redakcja sprężyła się i znalazła wyjaśnienie dla tych ptasich odchodów 🙂

 3. czy napisalem ze martyniuk lepszy ?….- a Luxtorpeda nie jest do dupy – ?
  – zespol wykonujacymogl siebardziej postarac a nie rznac z w.w. ..
  – akurat ta kapela jest slaba, a jakos ostatnio wszedzie jej pelno… lepiej zabrzmialoby cos „Rzeszowskiego” np do muzy Nalepy zrobic numer z jakims ambitnym tekstem …. zeby mialo oddzwiek i bylo rozpoznawalne a nie jakis fatalny numer ktory w polowie juz sie nie da sluchac …

 4. Marysiu zgadzam się Tobą. Kupki ptasie są mało eleganckie. Chyba, że też mają coś symbolizować. Tylko, że nic mi nie przychodzi do głowy. Co do wartości artystycznych tego przedsięwzięcia to mam sporo wątpliwości. Ale, może gdybym miała 40 lat mniej, to by mi się podobało?

 5. Ciężko nazwać „wolnym” kogoś pozbawionego wolnej woli, czyli prawa do decydowania o swoim życiu.
  Faszyzm i kapitalizm też morduje, więc wypada pomyśleć nad czymś uniwersalnym, żeby za 50 lat nikt nie musiał debatować nad kolejnym przemianowaniem pomnika.

 6. Głosując na radnych i prezydenta pamiętajcie że to PIS chce burzyć symbol Rzeszowa.

  Dlatego tak ważne Kultysa, Buczaka, Fiołka i reszte tej zbieraniny wysłać do pośredniaka. Oby będąc na bezrobociu dostali od starej brzydkiej urzędniczki z pośredniaka przymus pracy- zbierać rozjechane wiewiórki i koty z A4 albo utracą ubezpieczenie 🙂

 7. Klip ok i zespół ciekawie brzmi, ale te kupki po gołębiach szczególnie koło perkusisty można było czymś przysłonić, bo zbytnio rzucają się w oczy 🙂

 8. „klip skłoni do refleksji’ – do refleksji drogie dzieci, skłaniają trupy wolnych Polaków zamordowanych przez komunistów i płacz głodnych dzieci z ich rodzin.

Comments are closed.