Paweł Kowalkowski i Paula Gorycka triumfowali na dystansie grand fondo (85 km) podczas trzeciej edycji Skandia Maraton Lang Team Rzeszów – Podkarpackie. Piękna słoneczna pogoda przyciągnęła do stolicy Podkarpacia około 800 uczestników.

Atmosfera rowerowego święta panowała w miasteczku wyścigu od samego rana. W pobliżu hali Podpromie można było spotkać wielu doświadczonych kolarzy, a także tych, dla których sobotni start był pierwszym w życiu.

Pełne energii maluchy bawiły się na Paradzie Rodzinnej, której malownicza trasa wiodła wzdłuż Wisłoka (9 km). To część jednej z najpopularniejszych ścieżek rowerowych w Rzeszowie.

– Właśnie ją poszerzamy – mówił Stanisław Sienko wiceprezydent Rzeszowa. – Cieszymy się, że w Rzeszowie jest tak wspaniała impreza sportowa – dodał.

– Podkarpacie jest przestrzenią otwartą dla kolarstwa, także dla kolarstwa amatorskiego – podkreślał Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

Pogoda dopisała

Największe obawy były o to, czy uczestnikom Skandia Maraton Lang Team Rzeszów dopisze pogoda. Słoneczna aura utrzymała się niemal do samego końca zawodów, potem w Rzeszowie przez chwilę padał intensywny deszcz.

Trasy pozostałych trzech dystansów zostały nieco zmodyfikowane z powodu dużej ilości błota. Warunki nie były łatwe, co przyznawali kolarze wjeżdżający na metę ubłoconymi rowerami.

Na dystansie MINI (36 km) najlepsi okazali się Sławomir Dziwisz (Ustrzyki Dolne) i Monika Grzebinoga (Brzeszcze). W ramach tego dystansu rozgrywane były Mistrzostwa Polski Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Wśród mężczyzn najlepszy był Kamil Cygan (Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów).

– Nie było łatwo, sporo górek na trasie. Na 27. kilometrze miałem wypadek i później jechało się ciężko, ale udało się wygrać – mówił po dekoracji zwycięzca.

Upadek zaliczyła również najlepsza wśród pań Nikola Bujak (SpecBike Racing Team). – Było ciężko – sporo błota, ślisko. Bardzo się cieszę, że udało mi się dojechać jako pierwszej. Od roku jeżdżę bardziej sportowo, a w ubiegłym roku dołączyłam do OSP – cieszyła się zwyciężczyni.

Na dystansie MEDIO (53 km) triumfowali Lary Zębatka (Laryzebatka.com) oraz Katarzyna Hendrzyk-Majewska (Duda Cars Rybczyński Team).

Fantastyczna atmosfera

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Bardzo zacięta była walka na koronnym dystansie GRAND FONDO (85 km). Do samej mety walczyli Paweł Kowalkowski (Kross Centrum Rowerowe Olsztyn) oraz Andrzej Kaiser (Euro Bike Kaczmarek Electric Team). Ostatecznie wygrał Kowalkowski wyprzedzając rywala o sekundę.

– To jeden z moich największych sukcesów. Trasa była bardzo interwałowa ze stromymi podjazdami. Atmosfera w Rzeszowie jest fantastyczna, wiele osób dopingowało nas na trasie – mówił Kowalkowski.

– Paweł lepiej wszedł w ostatni zakręt i zyskał lepszą pozycję do finiszu, przegrałem o pół roweru. Ale jestem zadowolony i szykuję się do kolejnej edycji w Gdańsku – mówił Kaiser. Wśród kobiet wygrała Paula Gorycka (4F Scott Racing Team), która tym samym powtórzyła osiągnięcie z Krakowa.

– Trasa w Rzeszowie była nieco inna. W Krakowie przypominała trochę cross-country, a tu było więcej asfaltu, długie podjazdy i zjazdy. To ciężka trasa, ale mi ona odpowiada – przyznała Gorycka.

Skandia Maraton Lang Team Rzeszów – Podkarpackie to także kolejna odsłona społecznej akcji Pozytywne Obroty. Każdy chętny może przejechać dowolny dystans na stacjonarnych rowerach, a każdy przejechany w ten sposób kilometr jest przeliczany na pakiety odblasków dla dzieci.

W niedzielę Tauron Lang Team Race

Sobotnie zawody nie kończą kolarskiego weekendu w Rzeszowie. W niedzielę odbędzie się Tauron Lang Team Race. To nowy cykl dla fanów kolarstwa szosowego. W Rzeszowie odbędzie się druga w tym roku edycja tej imprezy.

Dla uczestników przygotowane zostały dwa dystanse – Mini (68 km) i Maxi (98 km). Zawodnicy wystartują o godz. 11:00 w pobliżu hali Podpromie i pojadą na południe od Rzeszowa, gdzie będą walczyć na 28-kilometrowej rundzie.

Trasa wyścigu prowadzi po odkrytych terenach i jest trudna technicznie z dużą liczbą zjazdów i podjazdów o nachyleniu sięgającym 23 proc.

Na dystansie Mini mogą startować zawodnicy od 16. roku życia, dłuższy dystans jest przeznaczony dla osób pełnoletnich. W sumie rywalizacja toczy się w pięciu kategoriach wiekowych wśród mężczyzn i czterech wśród kobiet.

Można się jeszcze zapisywać na Tauron Lang Team Race w Biurze Zawodów od godz. 8:00 do 10:30.

Troje najlepszych zawodników w każdej kategorii na każdym dystansie otrzyma nagrody finansowe. Zwycięzca na dystansie Mini otrzyma 350 zł, a na dystansie Maxi 500 zł. Do tego dochodzą atrakcyjne nagrody rzeczowe: kolarskie stroje Quest z kolekcji Tauron Lang Team Race, zestawy produktów energetycznych Vitarade, czy zegarki Festina.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama