Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

6 koncertów odbędzie się w Rzeszowie w ramach czwartej edycji Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańki. Pierwszy 9 lipca. Z gwiazdorską obsadą.

11 lipca br. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańki, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego. Po śmierci Stańki 29 lipca 2018 roku, miasto we współpracy z jego córką Anną Stańko, co roku organizuje Toast Urodzinowy dla wielkiego artysty.

W „Toastach…” uczestniczą artyści, którzy mieli zaszczyt grać z Mistrzem. – Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom – mówi Anna Stańko. 

„Toast…” ma być wspomnieniem atmosfery radości, celebracją życia i sztuki, w otoczeniu artystów, na których Stańko wywarł wpływ i których przez lata inspirował. – Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył – twierdzi córka nieżyjącego artysty. 

„Noc Lipcowa”

W tym roku koncerty zaplanowano 9 i 10 lipca na scenie na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. 9 lipca od godz. 20:00 zagrają: Kuba Płużek Quartet + Oskar Török, Michał Chołka i Bartłomiej Skubisz. Koncert pod hasłem „Noc Lipcowa” będzie bezpłatny. 

To ma być muzyczny spektakl, w którym magiczne kompozycje Tomasza Stańki będą przeplatać się z magiczną prozą Bruno Schulza, polskiego pisarza i malarza żydowskiego pochodzenia. To jego twórczością inspirował się Stańko. 

Aranżacji i interpretacji utworów Tomasza Stańki dokona znakomity krakowski pianista i kompozytor Kuba Płużek wraz z zespołem, w którego skład wchodzą grający ze Stańką: perkusista Dawid Fortuna i kontrabasista Max Mucha oraz saksofonista Marek Pospieszalski.

Gościnnie na scenie wystąpi też słowacki trębacz Oskar Török, za sample i instrumenty perkusyjne odpowiada Bartłomiej Skubisz. Koncert będzie przeplatany fragmentami „Sanatorium pod klepsydrą” Bruno Schulza w interpretacji aktora – Michała Chołki.

Marcin Wasilewski Trio

W niedzielę (10 lipca), także o godz. 20:00, wystąpi EABS, najpopularniejszy dziś jazzowy zespół młodego pokolenia, który podejmie muzyczną próbę reinterpretacji kultowego dziś albumu „Purple Sun” Tomasza Stańki. 

Podczas drugiego dnia „Toastu…” wystąpi także Marcin Wasilewski Trio. Na albumach „Soul of things”, „Lontano” i „Wolność w sierpniu” wychowało się kolejne pokolenie fanów jazzu, a dla samego trio była to przepustka do międzynarodowej kariery.

Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz do serii koncertów „Toastu…” zapraszają do współpracy Nilsa PetteraMolværa, gwiazdę europejskiego jazzu, wybitnego norweskiego trębacza, kompozytora i producenta, uznawanego za pioniera nu jazzu.

Marcin Wasilewski przygotowuje na „Toast…” specjalny program, a niespodzianką będzie rozszerzenie brzmienia o elektryczne i elektroniczne instrumentarium, usłyszymy muzykę Tomasza Stańko w odsłonie innej niż ta, z którą wspólnie „podróżowali” przez ponad 20 lat.

Warsztaty wokalne i „Dla Tomasza”

To nie koniec urodzinowych atrakcji. W dniach 14-16 lipca w Hotelu Prezydenckim odbędą się jazzowe warsztaty wokalne z Malwiną Masternak, specjalizującą się w jazzie i muzyce współczesnej, absolwentce prestiżowej uczelni Berklee Global Jazz Institute w Bostonie.

Zapisy na warsztaty dla dzieci i dorosłych pod numerem: 507 360 395 lub mailem: stowarzyszenieap@op.pl. 16 lipca o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się koncert uczestników warsztatów. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, które będą wkrótce dostępne na stronie estrada.rzeszow.pl.   

17 lipca o 17:00 przy fontannie multimedialnej Malwina Masternak wystąpi z zespołem: Iñigo Ruiz de Gordejuela – piano, JortTerwijn – kontrabas, Daniel Lizarrag – perkusja. W koncercie wystąpi również pięciu wybranych przez Malwinę uczestników warsztatów. 

Z kolei 24 lipca o godz. 19:00 w Sali Polskiej hotelu Bristol odbędzie się koncert „Dla Tomasza”. Hołd Stańce oddadzą wybitni muzycy – Józef Skrzek i Erik Truffaz. Przy okazji koncertu zostanie uroczyście odsłonięty mural artysty przy ulicy Hetmańskiej.

Bezpłatne wejściówki na koncert będą dostępne także na stronie estrada.rzeszow.pl. 

„Remembering Tomasz Stańko”

Po „Toaście…” w Rzeszowie rozpocznie się międzynarodowy cykl wydarzeń „Remembering Tomasz Stańko”. Jego muzyka rozbrzmiewać będzie m.in. w Krakowie – mieście, gdzie Stańko odebrał swoją muzyczną edukację, zakładał pierwsze zespoły i nawiązywał przyjaźnie, które odcisnęły piętno na jego artystycznej karierze. 

Ukaże się także anglojęzyczne wydanie biografii Tomasza Stańki pt. „Desperado” – wywiadu-rzeki, przeprowadzonego przez Rafała Księżyka. Premiery niepublikowanych dotąd nagrań trębacza szykują ECM Records i wydawnictwo Astigmatic. Finałem cyklu będzie jubileuszowa, 20. edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama