Fot. Universal Music Poland / materiały prasowe. Na zdjęciu Tomasz Makowiecki
Reklama

Estrada Rzeszowska ogłosiła kolejne gwiazdy Koncertu Głównego Europejskiego Stadionu Kultury 2024 w Rzeszowie. To Tomasz Makowiecki i Lubomyr Melnyk.

Obaj wystąpią podczas koncertu kolektywów ESK 2024 w pierwszy dzień festiwalu – 21 czerwca. Tydzień temu poznaliśmy pierwszy duet: L.U.C.-a z orkiestrą Rebel Babel i ukraińską grupę Antytila. Wcześniej organizatorzy ESK ogłosili, że koncert otworzy Kathia

Teraz poznaliśmy drugi kolektyw muzyczny. W Parku Sybiraków, gdzie odbędzie się koncert, wystąpią Tomasz Makowiecki i Lubomyr Melnyk. 

Tomasz Makowiecki dał poznać się szerokiej publiczności jako uczestnik pierwszej edycji „Idola”. Dotychczas wydał 5 albumów. Dwa nagrał z Makowiecki Band i trzy solowe. Makowiecki był wielokrotnie nominowany do Fryderyków oraz Paszportu Polityki.

Ostatni album Makowieckiego – „Bailando” pochodzi z lutego br., wydał go po ponad 10-letniej przerwie, artysta ma opinię „osobnego” i „nieśpiesznego”. – „Bailando” powstało z ciekawości świata i ciekawości siebie samego – mówi Tomasz Makowiecki. 

Z kolei Lubomyr Melnyk, ukraiński pianista i kompozytor, najbardziej znany jest ze swej nowatorskiej techniki pianistycznej „continuous music”, jest uważany za „najszybszego pianistę na świecie”, potrafi zagrać przeciętnie 19,5 nuty na sekundę, każdą ręką.

– Gdy gram, zamieniam się w latającego orła, pływającego delfina lub biegnącego geparda. Zamieniam się w deszcz, w chmury, w niebo. Gdy nie czuję już palców – nie ma palców, nie ma ciała, tylko pianino i ja – mówi o swojej twórczości Melnyk. 

Lubomyr Melnyk jest jednym z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów naszych czasów. Został nazwany „Prorokiem fortepianu” z uwagi na jego całkowite poświęcenie dla instrumentu i za przekraczanie granic tego, co można z nim zrobić. 

W 2016 roku doczekał się swojej pierwszej płyty sygnowanej przez wielką wytwórnię: album „Illirion” ukazał się nakładem Sony Classical.

Zdjęcie: materiały organizatorów

ESK po raz czternasty

Wspólny występ Tomasza Makowieckiego i Lubomira Melnyka będzie jednym z czterech kolektywów podczas Koncertu Głównego ESK 2024. Kolejny poznamy za tydzień, czwarty –  za dwa tygodnie. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00. Wstęp bezpłatny. 

ESK 2024 odbędzie się w dniach 21-23 czerwca. Festiwal organizuje Narodowe Centrum Kultury wspólnie z miastem Rzeszów. Jest częścią projektu Wschód Kultury, w którym uczestniczą jeszcze Białystok i Lublin. ESK odbędzie się po raz czternasty.

Pełny program festiwalu nie jest jeszcze znany. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama