Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu śp. Tomasz Stańko
Reklama

Wspólne wysłuchanie granego na żywo hejnału autorstwa Tomasza Stańki – tak Rzeszów ostatni raz pożegna wybitnego muzyka, rzeszowianina, Honorowego Obywatela naszego miasta. Hejnał zagra zdolny trębacz Tomasz Nowak. 

W piątek o godz. 11:00 w Warszawie rozpocznie się uroczystość pogrzebowa Tomasza Stańki, który zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu na Powązkach. W Rzeszowie, rodzinnym mieście Stańki, te smutne chwile zostaną uczczone odegraniem na żywo hejnału miasta, którego autorem jest właśnie wybitny jazzman.

“Chcemy oddać hołd Tomaszowi Stańce, legendarnemu muzykowi jazzowymi, urodzonemu w Rzeszowie, autorowi Hejnału Rzeszowa. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na Rynek, właśnie o 11:00, gdy w Warszawie rozpoczną się uroczystości pogrzebowe, abyśmy wspólnie wysłuchali hejnału, który po raz pierwszy, wyjątkowo, zostanie zagrany na żywo z balkonu ratusza” –  poinformował Urząd Miasta Rzeszowie na swoim Facebooku.

Hejnał Stańki na żywo zagra Tomasz Nowak, który obecnie tworzy projekt muzyczny Eskaubei i Tomek Nowak Quartet.  Nowak do tej pory był wyróżniany i nagradzany na festiwalach: Jazz Juniors, Międzynarodowym Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach oraz Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni

Nowak współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Jarkiem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim, Wojtkiem Waglewskim. Od 2003 roku koncertuje i nagrywa ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedy. Podczas swojego kilkuletniego pobytu w Wielkiej Brytanii współpracował z czołówką londyńskiej sceny jazzowej i soulowej m.in. z Yaronem Stavi, Timem Richardsem, Xantone Blacq czy Troyem Millerem.

Hejnał Rzeszowa “Na cztery strony świata” po raz pierwszy rzeszowska publiczność mogła usłyszeć w wykonaniu samego mistrza 17 stycznia 2016 roku, podczas uroczystości związanych z 662. rocznicą lokacji Rzeszowa. Hejnał jest grany codziennie od 6:00 do 24:00 siedem razy w ciągu dnia.

Hejnał dla Rzeszowa Tomasz Stańko stworzył na prośbę Magdaleny Mach, dziennikarki rzeszowskiego oddziału Gazety Wyborczej.

Wybitny jazzman dwa lata wcześniej, 18 listopada 2014 r., został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. To właśnie wtedy Mach wpadła na pomysł, aby ten urodzony w Rzeszowie wybitny muzyk, stworzył dla swoje rodzinnego miasta hejnał.

Tomasz Stańko zmarł 29 lipca warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

Comments are closed.