Zdjęcie: Materiały organizatorów

Trzy spektakle, dwie wystawy, pokaz mody, koncert muzyki elektronicznej i nie tylko – to na Was czeka w sobotę w drugi dzień Wschody Kultury. Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. 

Za nami pierwszy dzień Wschodu Kultury – Europejskiego Stadion Kultury (21-23 czerwca), który w Rzeszowie odbywa się po raz dziewiąty. Za nami też Koncert Główny na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej, o którym więcej pisaliśmy TUTAJ

A co przed nami? Spektakle, tańce, trochę mody i ciekawy wernisaż, które czekają na nas w przestrzeni Rzeszowa w w sobotę w drugi dzień ESK. Jeśli lubicie gry planszowe, to w klubie festiwalowym na bulwarach od 14:00 do 19:00 w Przystanku KrosCon będą na was czekać zarówno planszówki, jak i gry fabularne. Do wyboru będą różne rodzaje gier: strategiczne, kryminalne, przygodowe, edukacyjne, familijne czy dedykowane dla dzieci.

Dźwiękowy Wehikuł

Z kolei do 18:00 w Podziemnej Trasie Turystycznej trwa „Ucho” – Dźwiękowy Wehikuł. To projekt, bazujący na dźwiękowych nagraniach binauralnych (3D) i nawiązuje do polskich, ukraińskich i białoruskich symboli kultury codziennej. Usłyszycie dwa słuchowiska: kryminalne „Pitawal” oraz dziecięce słuchowisko „Śpiewanki, wyliczanki”. 

A jeśli macie dzieci, to koniecznie zajrzyjcie do Smyk Areny na bulwarach. Tam do 18:00 na najmłodszych będą czekać labirynty, łapacze snów, Magiczny Ogród w słoju, czy filcowe gadżety. 

PotańCymbały na bulwarach

Sporo atrakcji czeka na nas także po południu. Ci, którzy lubią potańczyć, a do tego chcą dowiedzieć się czegoś więcej o cymbałach, w godz. 16:00-19:00 przyjdźcie na bulwary w okolicach nieczynnej fontanny. To właśnie tam odbędzie się potańcówka z przytupem, czyli „PotańCymbały”. Warsztaty o budowie cymbałów poprowadzi Adam Marta, a z tańca – Jadwiga Kula. Wywijając polki i obertasy potańczycie do muzyki zespołu Kapela z Futomy. 

Jeśli jednak wolicie potańczyć nieco później, to w godz. 23:30-3:00 w klubie festiwalowym na bulwarach czeka na was Silent Disco. 

Moda w Muzeum Okręgowym 

W tym roku po raz pierwszy na ESK pojawia się moda i ta z dawnych lat i ta współczesna inspirowana tym, co było, a to wszystko w Muzeum Okręgowym. To właśnie tam w godz. 17:30-18:30 zobaczycie „Modę w swoim czasie”, czyli wystawę zabytkowej kolekcji kobiecej garderoby wraz z akcesoriami połączoną z wystawą zdjęć szklanych negatywów Edwarda Janusza prezentujących dawną modę Rzeszowianek ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. 

Z tą wystawą będzie połączona inna – „FashionEast – Yesterday”, na którą składa się zbiór  autentycznych negatywów pochodzących z 1905 r. (Paryż), które zostały połączone z nowoczesnymi zdjęciami modowymi autorstwa Pawła Olearki. Moda do Muzeum Okręgowego zawita także w godz. 22:00-23:00. To właśnie tam zaplanowany pokaz mody najnowszej kolekcji Basi Olearki – „East”. Wstęp z zaproszeniami. 

Jeśli chodzi o zdjęcia – tu na uwagę z pewnością zasługuje wernisaż wystawy zdjęć Tadeusza Rolkego – „Jutro będzie lepiej. Lwów 1989 – 1991”. W godz. 18:30-19:00 w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych zaplanowano ogólnopolską premierę tej wystawy, podczas której pojawi się sam artysta. Później zdjęcia będzie można oglądać do 30 czerwca. 

Hamlet w Masce

Podczas tegorocznej odsłony ESK nie zabraknie także akcentów teatralnych. Te pojawią się o godz. 19:00 w Teatrze Maska. To właśnie tam zaprezentuje się teatr The Telavi Theatre z Tbilisi w jednym z największych dzieł Szekspira – „Hamlet”. Wstęp na spektakl także z zaproszeniami. 

Hamlet jest jednym z najczęściej granych utworów teatralnych, a rola Hamleta – ze względu na objętość tekstu, dużą ekspresję i bogatą osobowość postaci – uważana jest za sprawdzian dojrzałości i umiejętności aktorskich. Z „Hamleta” pochodzi zapewne najpopularniejszy monolog, zaczynający się od słów „Być albo nie być”.

The Telavi Theatre to powstały w XVIII wieku teatr, najstarszy nie tylko w Gruzji, ale i na całym Kaukazie.

„Peryferie” i „Calineczka” przy fontannie

Teatralnie, ale dla widzów nieco młodszych, będzie także przy fontannie multimedialnej. To właśnie tam o 20:30 rozpocznie się spektakl „Calineczka” w reżyserii  Daniela Arbaczewskiego z muzyką Huberta Pyrgiesa. To, co będzie wyróżniać tę sztukę to raz, że prezentowane utwory będą wykonywane na żywa, a dwa, wśród wokalistów pojawią się beatboxerzy z krajów Partnerstwa Wschodniego.

W okolice fontanny warto przyjść pół godziny wcześniej. O 20:00 rozpocznie się spektakl „Peryferie”, opierający się na konwencji nowocyrkowej. Teatr Formy zaprezentuje żonglerkę artystyczną, iluzję optyczną oraz umiejętności siłowe za pomocą koła cyrkowego (akrobacja w kole). Pokazy wpisane zostaną w strukturę dramatu. Problematyką spektaklu będą granice międzykulturowe. Dla zwiększenia efektu wizualnego, część sprzętu scenicznego będzie zaprogramowana zgodnie z rytmem muzyki za pomocą technologii LED.

Na pograniczu teatru i sztuk wizualnych jest performance „Hotel Meduza”, który rozpoczyna się o północy w podziemiach Teatru Maska. W tej sztuce “gra” swego rodzaju instalacja, która na myśl przywodzi hotel na dnie oceanu.

Funk Electro East

Podczas drugiego dnia ESK nie zabraknie także koncertu. O 19:00 na scenie przy bulwarach rozpocznie się Funk Electro East, czyli koncert muzyki elektronicznej. Zagrają: Cape Cod, Alina Pash i Oligarkh.

Cape Cod (Maksym Sikalenko) jest jednym z najbardziej znanych muzyków elektronicznych na Ukrainie. Alina Pash to ukraińska artystka, miesza w swojej muzyce pop, hip-hop i motywy etniczne. Oligarkh to z kolei zespół z Sankt Petersburga, łączy muzykę alternatywną, nowoczesne elektroniczne brzmienia i muzykę ludową. 

Mapping na drzewie

Po koncercie można „załapać” się także na „Mapping na drzewie”, który od 22:00 do 23:00 będzie wyświetlany w okolicach klubu festiwalowego. Animacja przygotowana przez Kubę Kowalskiego nawiązuje poprzez drzewo i jego korzenie, do pojęcia ojczyzny i dziedzictwa.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama