Reklama

– Unia Europejska nałożyła na Rosję dotkliwe sankcje, które na lutowym szczycie zostaną utrzymane – zapowiedział w Rzeszowie wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski dzisiaj (28 stycznia) w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wygłosił wykład otwarty „Obecne wyzwania dla Polski w Unii Europejskiej”. Wiceminister spraw zagranicznych mówił o wyzwaniach, jakie czekają w tym roku polską politykę zagraniczną.

Przede wszystkim Ukraina

– Najtrudniejszym dylematem stojącym przed Polską są relacje Unii Europejskiej z Ukrainą i Rosją. W lutym, marcu i czerwcu 2015 roku odbędą się ważne szczyty unijne, na których sprawa Ukrainy będzie tematem numer 1 – mówił Rafał Trzaskowski.

Dodał, że dużym sukcesem, a zarazem zaskoczeniem dla prezydenta Rosji Władimira Putina, jest fakt, że w sprawie Ukrainy UE mówi jednym głosem. Nikt nie ma wątpliwości, kto jest odpowiedzialny za konflikt i kto powinien być ukarany.

– Unia Europejska nałożyła na Rosję dotkliwe sankcje, które na lutowym szczycie zostaną utrzymane. Dojdzie wiele nowych, m.in. zakazy wjazdów na teren UE dla wielu rosyjskich dygnitarzy – zapowiedział wiceminister Trzaskowski.

Polska musi pomóc Ukrainie

Wskazał, że Polska, która była lepiej przygotowana do zmian ustrojowych potrzebowała 25 lat, by dokonać skoku cywilizacyjnego. – Olbrzymi postęp widać nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. Wasz kampus w Kielnarowej to naprawdę imponujące miejsce, które także dowodzi historycznego skoku w rozwoju naszego kraju – powiedział Trzaskowski.

– Ale pamiętajmy, że zajęło to 25 lat. Ukraina też potrzebuje wielu lat, by dokonać zmian. Trzeba jej w tym pomóc.

– Polska przygotowała projekt dla Ukrainy, w którym oferujemy pomoc naszych ekspertów. Doradzaliby ukraińskim ministerstwom konkretne rozwiązania, będące poniekąd lekcją z naszych sukcesów i błędów minionych 25 lat – dodał wiceminister spraw zagranicznych.

Pomoc dla Ukrainy musi mieć też wymiar gospodarczy. – Tamtejszy biznes powinien skupić się na niszach, które postawią kraj „na nogi” – radzi gość WSIiZ – Chodzi przede wszystkim o technologie cyfrowe, pobudzenie innowacyjności i wspieranie małej przedsiębiorczości.

Terroryzm, cyberterroryzm i wolności osobiste

Kolejnym wyzwaniem stojącym przed Polską i całą UE, jest kwestia terroryzmu. – To zagrożenie z roku na rok przybiera na sile. Na szczycie unijnym w lutym będziemy dyskutować o bezpieczeństwie 28 krajów wspólnoty i o zagrożeniach związanych z cyberterroryzmem i sposobach, w jakich możemy walczyć z tymi zagrożeniami – wyjaśniał Trzaskowski.

Podkreślał, że nie jest to jednak takie łatwe do zrobienia, jak np. w USA, gdzie postawiono przede wszystkim na bezpieczeństwo – kosztem wolności obywatelskich. W Europie trzeba brać pod uwagę, że działania, które podejmuje się np. w Stanach Zjednoczonych, mogą skrzywdzić niewinnych ludzi.

– Ktoś szuka w internecie informacji o islamie, zamachach itp. Może to być potencjalny terrorysta, ale może być to student, który pisze pracę dyplomową o terroryzmie. Musimy skonstruować takie przepisy, które wyłapią zagrożenia, ale nie będą krzywdzić czy ograniczać wolności przeciętnego Europejczyka – powiedział wiceminister Trzaskowski.

Lepsze przepisy

Rafał Trzaskowski poświęcił też sporo miejsca na wyjaśnienie, że wyzwaniem będą też zmiany w przepisach, które w najbliższym czasie UE zamierza wprowadzić.

– Skończy się daleko idące ingerowanie UE w najdrobniejsze szczegóły funkcjonowania poszczególnych państw. Będzie tak jedynie w ważnych i racjonalnych sprawach. Na przykład ma sens podanie co do centymetra rozmiarów kontenerów w całej Unii, bo to ułatwia działania firm logistycznych i transportowych. Ale nie ma sensu określanie co do centymetra wielkości wybiegu dla poszczególnych zwierząt w ZOO. Można to przecież zrobić na szczeblu konkretnego kraju – wyjaśniał Trzaskowski.

Wyzwań jest więc przed Polską wiele, ale – jak podkreślał wiceminister – w coraz większej liczbie spraw UE mówi jednym głosem i coraz sprawniej działa cały jej mechanizm decyzyjny, co sprawia, że można patrzeć z optymizmem na realizację planów Polski.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: