Zdjęcie: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego
Reklama

Skąd biorą się kolory? Czy świetliki potrzebują prądu żeby świecić? Dlaczego samolot lata? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wykwalifikowani specjaliści podczas III Pikniku Nauki, który w dniach 17-18 września odbędzie się w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. 

Ta dwudniowa impreza została podzielna na konkretnych odbiorców. Pierwszy dzień będzie bardziej ogólny. Wówczas  w programie wydarzenia znajdziemy wykłady i pokazy popularnonaukowe oraz strefę pikniku naukowego. Dostaniemy też odpowiedź na pytania typu: skąd biorą się kolory, czy świetliki potrzebują prądu żeby świecić, dlaczego samolot lata.

Podczas pikniku będzie można zobaczyć roboty, drony, łaziki marsjańskie, modele samolotów, technologie kosmiczne i planetarium. Strefa eksponatów naukowych oraz eksperymenty chemiczne i fizyczne, symulatory lotu, łamigłówki matematyczne zapewnią naukową rozrywkę, zarówno małym, jak i dużym.

Co więcej, jednym z gości festiwalu będzie robot EuGenius, który chętnie porozmawia z uczestnikami lub zrobi sobie wspólne „selfie”. Z kolei malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki oraz dorigami to atrakcje przygotowane dla najmniejszych uczestników.

Pierwszy dzień pikniku zakończy wydarzenie zorganizowane wyłącznie dla dorosłych, czyli „Wieczór z nauką 18+”, na którym będzie można wysłuchać ciekawych wykładów oraz być świadkiem pokazów  kuchni molekularnej. Oprócz tego, na wyłączność dla uczestników wieczoru będą też dostępne dwie wystawy interaktywne. Na „Wieczór z nauką 18+” obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Drugi dzień festiwalu będzie skierowany do szkół i nauczycieli, a także innych osób związanych z edukacją. Podczas tego dnia, poza atrakcjami, które będzie można zobaczyć w pierwszym dniu festiwalu, odbędzie się ogólnopolska konferencja „Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0” organizowana pod patronatami honorowymi ministra edukacji narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju.

Organizatorami konferencji odbywającej się w ramach festiwalu Nauki są „Dolina Lotnicza” oraz Kuratorium Oświaty. Podczas spotkania poruszone zostaną zagadnienia związane z nową rewolucją przemysłową oraz idącą za nią potrzebą zmian w kształceniu zawodowym. Konferencja będzie doskonałą okazją do dyskusji oraz wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami przemysłu i systemu edukacji.

Dodatkowo w trakcie całego festiwalu odbywać się będą wykłady i pokazy związane z robotyką i technologią kosmiczną, połączone z prezentacjami nowoczesnych, zaawansowanych robotów w ramach Rover Challenge Workshop.

Ponadto Podczas Festiwalu Nauki przez cały czas dla odwiedzających dostępne będą dwie wystawy interaktywne o łącznej powierzchni ponad 600 m kw., które na co dzień można spotkać w centrach nauki w Polsce i na świecie. Aby wziąć udział w drugim dniu festiwalu należy się zarejestrować na stronie: www.dolina-wiedzy.pl/festiwal

Główną ideą przyświecającą piknikowi jest popularyzacja nauki oraz pokazanie, że nawet dziedziny i zagadnienia, które dla przeciętnej osoby mogą wydawać się nieprzystępne lub odległe, można przedstawić w zrozumiałej i interesującej formie. Festiwal ma pokazać, że nauka jest bardzo blisko nas, we wszystkim co nas otacza i można doskonale się nią bawić odkrywając jej tajemnice.

Organizatorzy wydarzenia zapewniają, że „Festiwal Nauki to gwarancja doskonałej naukowej przygody bez względu na wiek”. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

PROGRAM:

17 września (niedziela)

– godz. 11:00 – 18:00 – Piknik Naukowy [sala wystawiennicza, poziom 0]

– godz. 11:00 – 18:00 – Wystawy interaktywne [antresola, poziom 2]

– godz. 11:00 – 14:00 – Rover Challenge Workshops cz. 1 [sala konferencyjna, poziom 1] – Warsztaty z zakresu realizacji projektów, inżynierii, robotyki, automatyki, łączności i innych dziedzin mających zastosowanie w amatorskich i profesjonalnych projektach kosmicznych i lotniczych.

– godz. 11:00 – 17:30 – Wykłady naukowe –  prelekcje i pokazy naukowe, prowadzone przez popularyzatorów nauki, ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych.

– godz. 11:00 – Kosmos – marzenia, rzeczywistość (Mirosław Hermaszewski)

– godz. 13:00 – Skąd się biorą kolory (Jacek Błoniarz – Łuczak)

– godz. 14:30 – O luminescencji słów kilka

– 16:30 – Brr… Bardzo zimno – wybuchowy pokaz naukowy

– godz. 15:30 – 18:00 – Rover Challenge Workshops cz. 2 [sala konferencyjna, poziom 1] – Poszukiwanie i rozwijanie nowych kosmicznych technologii.

– godz. 19:00 – 22:00 – „Wieczór z nauką 18+” – Czas apokalipsy

18 września (poniedziałek)

– godz. 08:30 – 16:00 – Piknik Naukowy [sala wystawiennicza, poziom 0]

– godz. 08:30 – 16:00 – Wystawy interaktywne [antresola, poziom 2]

– godz. 09:30 – 12:00 – Rover Challenge Workshops cz. 3 [sala konferencyjna, poziom 1]

– godz. 08:30 – 14:30 – Wykłady naukowe [sala kongresowa]- Na wykłady obowiązuje rejestracja i decyduje kolejność zgłoszeń.

– godz. 08.30 – 09.30 – Skąd się biorą kolory (Jacek Błoniarz – Łuczak) [zarejestrowane szkoły podstawowe]

– godz. 10:30 – 12:00 – Brr… Bardzo zimno (Pan Korek) [zarejestrowane szkoły gimnazjalne]

– godz. 13:00 – 14:30 –] Jak roboty widzą świat (specjaliści z firmy ABB) [zarejestrowane szkoły ponadgimnazjalne]

– godz. 12:30 – 14:30 – Ogólnopolska Konferencja „Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0” [sala konferencyjna, poziom 1].

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.