Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Premier Donald Tusk spotkał się w Rzeszowie z premierem Irlandii Simonem Harrisem. Rozmawiali o sytuacji za naszą wschodnią granicą i problemach migracyjnych. Tusk podziękował też miastu Rzeszów, mieszkańcom, przedsiębiorcom i władzom.

Spotkanie dwóch premierów odbyło się w Pałacyku Lubomirskich w Rzeszowie. W jego trakcie wymienili uwagi, które składają się na całościowy obraz sytuacji w regionie, ponieważ spotkanie odbyło się zaraz po wizycie premiera Irlandii w Kijowie i po wizycie polskiego premiera w Mołdawii.

– Fakt, że Irlandia jako tradycyjnie państwo neutralne i do swojej neutralności przywiązane, jednoznacznie wspiera politycznie, w kontekście wartości ludzkich ofiary agresji. To ważny przykład nie tylko da Europy – podkreślał Donald Tusk.

Nawiązał również do odbytej pod koniec sierpnia rozmowy z premierem Indii, które też są państwem neutralnym. – Widzę, że świat zaczyna rozumieć, że wojskowa neutralność nie może oznaczać obojętności wobec zła i agresji, wobec tragedii niewinnych ludzi – mówił premier, podkreślając, że docenia zaangażowanie premiera Irlandii w pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Budować synergię polsko-irlandzką

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Politycy rozmawiali też o tym, jak powinna wyglądać polityka europejska. Jak mówili, mają wspólne poglądy na ten temat, które wynikają m.in. z tego, że wiele Polek i Polaków z obopólną korzyścią znalazło drugi dom w Irlandii.

– Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób naszą przyjaźń i zrozumienie użyć do profilowania nowej polityki europejskiej jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale i o konkurencyjność Europy. Tu możemy w jakimś sensie podzielić się kompetencjami i budować synergię polsko-irlandzką – podkreślał.

Tusk przypomniał, że Irlandia ma zasługi w innowacyjności, kreatywności i odporności gospodarczej, a ten sposób myślenia jest bardzo bliski Polakom.

– Cieszę się że Irlandia – odległa geograficznie od granicy wschodniej, udziela nam pełnego wsparcia w trakcie rozmów z innymi liderami europejskimi, jeśli chodzi o uczynienie naszej polityki ochrony granicy wschodniej, polityką europejską nie tylko polską – dodawał.

Współpraca na rzecz silnej i bezpiecznej Europy

Zapewnił, że Polska i Irlandia będą współpracować na rzecz Europy silnej, bezpiecznej i konkurencyjnej. Jak mówił, to spójne myślenie, bo tylko Europa konkurencyjna wobec innych gospodarek świata i chroniąca swoje interesy, może być w pełni bezpieczna.

– Wyłącznie Europa, która potrafi chronić swoja granice i terytorium może się spokojnie rozwijać gospodarczo – podkreślał.

Tusk dodał, że liczy na wsparcie Dublina podczas rozmów dotyczących współfinansowania ochrony naszej wschodniej europejskiej granicy i podczas rozmów na temat budowy nowoczesnego systemu ochrony powietrznej.

Przypomniał, że w Polsce mamy do czynienia z incydentami w przestrzeni powietrznej, które dla wszystkich w Europie powinny być wystarczającym uzasadnieniem, by poważnie potraktować polsko-grecką inicjatywę o wspólnym planie budowy kopuły nad europejskim niebem.

Wsparcie w Komisji Europejskiej

Powiedział, że Polska może też liczyć na wsparcie Irlandii w Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o stanowisko Piotra Serafina na stanowisku unijnego komisarza, który zajmie się m.in. budżetem europejskim. Jak mówił, nasz kraj jest na dobrej drodze do uzyskania tego stanowiska, które umożliwi tłumaczenie i egzekwowanie skuteczniejszej ochrony nieba oraz wschodniej granicy.

Podkreślał, że opinia Irlandii będzie miała duże znaczenie w tej kwestii, w czasie debaty i dyskusji w Brukseli.

Rozmawiali o migracji

Premier Irlandii Simon Harris podziękował Donaldowi Tuskowi za jego przywództwo w Radzie Europejskiej, w bardzo trudnych czasach dla Irlandii i UE związanych z Brexitem. Podkreślał, że to właśnie umiejętności Donalda Tuska pomogły zarządzać tym procesem, za co naród i rząd irlandzki są bardzo wdzięczne.

Harris poruszył też kwestie związane z mandatem w nowym cyklu instytucjonalnym w UE. Jak mówił, trzeba otworzyć przestrzeń do pracy nad najważniejszymi problem i wyzwaniami w dzisiejszych czasach, wśród których widzi problemy związane z migracją.

– Ale to też szanse na UE dla wszystkich państw. Nasi obywatele patrzą na to co robimy, bo mamy też wypracowywać rozwiązania związane z kryzysem migracyjnym – argumentował.

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Wypracować agendę gospodarczą

Drugą bardzo ważną kwestią dla premiera Harrisa jest konkurencyjność gospodarcza Europy.

– Wspomnę o wyzwaniach związanych z geopolityką, z wojną jaka toczy się za waszą wschodnią granicą. W najbliższych miesiącach musimy to uwzględnić, wypracowując agendę gospodarczą dla Europy, tak, żeby nie zrobić kroku w tył. Wspólny rynek powinien działać dla wszystkich – mówił, dodając, że jednolity rynek powinien też działać na rzecz rolników.

Premier Irlandii ma nadzieję że wspólnie uda się dużo zrobić, aby ustrukturyzować fundamenty europejskiego biznesu. Podkreślał, że nie chodzi tylko o dokumenty ale też o liderów w krajach europejskich, którzy będą gotowi do dyskusji.

Wsparcie dla Ukrainy

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

– Cieszy mnie, że mogliśmy pozmawiać na temat strasznej i brutalnej agresji rosyjskiej w Ukrainie. Irlandczycy są świadomi, jakie traumatyczne i bolesne są szkody, które ta wojna powoduje dla społeczeństwa Ukrainy, dlatego od samego początku naród irlandzki wspiera Ukrainę – przypominał.

Wspominał o dramacie mieszkańców Ukrainy, który widział na własne oczy. Mówił, że Rosjanie robią wszystko, by ich życie nie mogło się toczyć normalnie, pozbawiając Ukraińców infrastruktury czy dostaw energii.

– To są właściwie ataki terrorystyczne – mówił, przypominając, że Irlandia przekazuje teraz 36 mln euro dla Ukrainy (wcześniej przekazał już 340 mln euro). – Stąd inicjatywa umowy o wsparciu i współpracy. Dajemy gwarancję bezpieczeństwa i wspieramy przyszłe członkostwo Ukrainy i Mołdawii w UE – podkreślał.

– Takie wsparcie będzie też w sprawie Palestyny. Trzeba jak najszybciej zasypać podziały, żeby zaprzestać działań wojennych i jak najszybciej zapanował pokój – dodawał.

Blisko w duchu i w sercu

Premier Harris przypomniał też, że w Irlandii żyje 120 tys. Polaków, co przyniosło sporo korzyści jego państwu. Jak dodawał, chociaż jesteśmy krajami odległymi geograficznie, to jesteśmy blisko w duchu i w sercu.

Podkreślał, że relacje handlowe pomiędzy Polską a Irlandią rozwijają się bardzo dobrze, a ich saldo rocznie wynosi 4,7 mld euro.

Podziękowania dla Rzeszowa

Premier Tusk podziękował też miastu Rzeszów, jego mieszkańcom, przedsiębiorcom i władzom za to, co zrobili zaraz po ataku Rosji na Ukrainę. Dodał, że teraz Rzeszów jest jednym z najczęściej na świecie odwiedzanych miast przez liderów politycznych.

– Wydaje mi się, że dziś z Rzeszowem może konkurować tylko Nowy Jork i Bruksela, jeśli chodzi o częstotliwość wizyt głów państw i liderów politycznych. Od początku agresji na Ukrainę, Rzeszów gościł liderów politycznych ponad 640 razy – dodawał.

Podkreślał, że to wielkie wyzwanie dla naszego miasta, któremu sprostaliśmy. Dziękując za gościnę dodał, że jedzie spotkać się i podziękować polskim żołnierzom, od których zależy bezpieczeństwo dostaw do Ukrainy, zarówno tych związanych z wojną jak i humanitarnych.

(Red)

Reklama