Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Nawet 1000 bagaży każdego dnia ginie na lotniskach. Dla wszystkich turystów utrata mienia oznacza poważne straty finansowe – są one tym dotkliwsze, im bardziej wartościowy sprzęt znajdował się w walizkach. Chociaż linie lotnicze dokładają wszelkich starań, aby uniknąć utraty bagażu, nie zawsze da się temu zapobiec. Warto więc pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, jakim jest ubezpieczenie turystyczne.

Chociaż zgubienie bagażu może przytrafić się nie tylko przy podróżowaniu liniami lotniczymi, ale również w przypadku podróżowania autokarem, to właśnie z uwagi na złożoność logistyki bagażowej na lotniskach częstotliwość jest znacznie większa. Ryzyko zgubienia bagażu jest dużo większe, jeśli podróż odbywa się z kilkoma przesiadkami.

Gdzie zgłosić zgubienie bagażu?                                           

Głównym powodem, dla którego bagaż nie pojawia się na taśmie, jest przydzielenie go do innego luku bagażowego. Oznacza to jego podróż do innego miasta – także leżącego w zupełnie innym kraju. Dlatego zanim bagaż wróci do właściciela może minąć nawet kilka tygodni.

Jeżeli bagaż nie pojawił się na taśmie bagażowej, należy niezwłocznie udać się do tzw. biura zaginionego bagażu. Zgłoszenia można dokonać wyłącznie na podstawie karty pokładowej oraz potwierdzenia nadania bagażu. Pozwoli to na rozpoczęcie jego lokalizacji w specjalnych systemach. Zwykle odnalezienie zgubionego mienia zajmuje 24 godziny. Gdy tylko z powrotem trafi na lotnisko, bagaż dostarczany jest właścicielowi na koszt przewoźnika.

Rekompensata za bagaż nie tylko od przewoźnika

Doznając szkody wyrządzonej przez przewoźnika, można domagać się odszkodowania. Dotyczy to nie tylko przypadków zagubienia bagażu, ale również jego uszkodzenia czy nawet opóźnienia. Rekompensata może mieć charakter pieniężny lub polegać na naprawie walizki czy zwrocie kosztów naprawy, itp.

Warto jednak mieć świadomość, że wysokość odszkodowania można zwiększyć – pod warunkiem posiadania ubezpieczenia turystycznego w odpowiednim wariancie.

Dlaczego warto ubezpieczyć bagaż?

Odpowiednio dobrana polisa pozwala uzyskać odszkodowanie nie tylko w sytuacji zgubienia bagażu, ale również w przypadku:

  • kradzieży lub uszkodzenia osobistego mienia – gdy dojdzie do włamania w pokoju hotelowym
  • opóźnienia bagażu – ubezpieczyciel może zwrócić koszty zakupu niezbędnych rzeczy, np. kosmetyków, ubrań, itp.

Decydując się na ubezpieczenie turystyczne, można zatem liczyć nie tylko na ochronę w razie nieszczęśliwych wypadków, ale również wsparcie w przypadku utraty mienia. Polisa zwiększa zatem poczucie bezpieczeństwa oraz poprawia komfort związany z podróżowaniem. Osoba ubezpieczona ma bowiem pewność, że – cokolwiek nie stanie się z jej rzeczami osobistymi – może liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego.

Reklama