Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Ratusz nie tylko zamknął część ulicy Jagiellońskiej w Rzeszowie dla samochodów. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu będzie miał różne odsłony.

Jak informowaliśmy, w środę o godz. 18:00 miasto zamknęło fragment ulicy Jagiellońskiej – od skrzyżowania z ulicą 3 Maja do wysokości sklepu Żabka. Ustawiano tam parklety i roślinność. Jagiellońska deptakiem będzie do 22 września – to wtedy kończy się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. 

Opinie mieszkańców na temat częściowego zamknięcia Jagiellońskiej są podzielone. „Na tym deptaku od dawna nic się nie dzieje, a będzie gorzej”, „Miejsca parkingowe zabierają, a nowych nie ma później się dziwić, że ludzie stają po krawężnikach”, „Rasowa groteska w centrum stolicy innowacji” – komentują internauci.

Inny styl życia – bez samochodu

Inni bronią decyzji ratusza. „Rynek, ulica 3 Maja już przejadła się wszystkim. Nie ma nic do zaoferowania. Wszyscy znają te miejsca. Jagiellońska to idealny materiał na coś nowego pośród kamienic”, „Super! Wyrównać chodnik, zlikwidować asfalt i będzie super miejscowka”, „Trzeba oddawać centrum miasta pieszym” – uważają internauci. 

W czwartek decyzji o zamknięciu części ulicy Jagiellońskiej dla samochodów bronił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Mam nadzieję, że to sprowokuje debatę, jak ma wyglądać centrum miasta. Liczymy też na propozycje mieszkańców. Przez ten tydzień będziemy chcieli promować inny styl życia – bez samochodu – mówił Fijołek.

– Zrezygnowanie z poruszania się samochodem ma jedną nieoczywistą zaletę. Spacerując na nowo poznajemy miasto i spotykamy ludzi. Możemy się zatrzymać, porozmawiać, zobaczyć różne rzeczy, których nie zobaczymy z samochodu – broni nowej polityki miasta w sprawach komunikacji prof. Maciej Piekarski z Politechniki Rzeszowskiej.

Hulaj po Rzeszowie 

Przez nadchodzący tydzień w Rzeszowie będzie wiele imprez kulturalnych. W czwartek wieczorem rozpoczyna się trzydniowy festiwal Breakout Days 2021. Z kolei w niedzielę Hulaj po Rzeszowie – pokazy rolkowe i wspólny przejazd z prezydentem na hulajnogach, rolkach, wrotkach, longboardach, rowerach. Początek o 15:00 na ul. 3 Maja.

Dzień wcześniej, w sobotę, na zamkniętym fragmencie Jagiellońskiej od 12:00 do 18:00 zaplanowano Park(ing) Days. Tam na was czekać będą leżaki, Punkt Adopcji Roślin, Mobilny Plac Zabaw, RIK-owa biblioteczka, Dj Beshkee. – I darmowe próbki kosmetyków naturalnych dla pierwszych 100 osób – zapowiadają organizatorzy.

W sobotę zostanie także częściowo zamknięta ulica Mickiewicza – od Rynku do skrzyżowania z ulicą Gałęzowskiego. Tam od 14:00 do 18:00 warsztaty dla mieszkańców. Tematem będą hotele dla owadów, lawendowe woreczki, farbowanie odzieży i… coś z niczego. W sobotę na bulwarach o 15:00 dyskusja z seniorami o elektromobilności.

Nie tylko darmowe autobusy

W środę (22 września) za darmo skorzystacie z miejskiego transportu – bez ograniczeń wiekowych i dokumentów. Bezpłatnie skorzystacie też z hulajnóg i rowerów. W środę od 9:00 do 14:00 na terenie miasteczka ruchu drogowego przy ul. Ks. Jałowego Piknik Mobilności: atrakcje dla szkół, konkursy, pogadanki z policjantami i strażą miejską.

Piknik uatrakcyjni montaż i prezentacja pierwszej w Rzeszowie solarnej stacji ładującej hulajnogi. Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Rzeszowie jest bezpłatny. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama