Zdjęcie: materiały Organka

12. edycję festiwalu Breakout Days w Rzeszowie czas zacząć! Pierwszy koncert w czwartek (16 września). Festiwal potrwa trzy dni. 

Breakout Days 2021 (16-18 września) rozpocznie się w czwartek o godz. 20:00 w Wojewódzkim Domu Kultury przy ulicy Okrzei. Tam zagrają: Tomasz Organek, Wojtek Cugowski, Kajetan Galas, Bartosz Łęczycki, Piotr Nalepa, zespół Nie-Bo i trzyosobowa sekcja dęta. Koncert będzie transmitowany w Radiu Nowy Świat. Bilety zostały wyprzedane.

W piątek (17 września) o 19:00 zaś odbędzie się wydarzenie plenerowe. Na parkingu przy hali Podpromie zagrają Ørganek oraz Piotr Nalepa z zespołem Nie-Bo. Koncert będzie nawiązywał do 50. rocznicy wydania płyty „Blues” zespołu Breakout, którego założycielem był Tadeusz Nalepa, „ojciec polskiego bluesa”. 

– Album wydany w 1971 r. jest uważany za szczytowe osiągnięcie grupy. Na sukces płyty, obok muzyków złożyła się współpraca duetu: Tadeusz Nalepa (muzyka) i Bogdan Loebl (teksty). Album obrósł legendami, rozszedł się w ponadmilionowym nakładzie – przypominają organizatorzy. 

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Nie trzeba pobierać wejściówek. Do strefy koncertowej będzie wpuszczonych tyle osób, na ile pozwalają przepisy sanitarne.

Także w piątek o godz. 22:00 w WDK odbędzie się koncert zespołu Laboratorium, który w 1970 roku założyli Janusz Grzywacz i Mietek Górka, wkrótce dołączył do nich Marek Stryszowski oraz flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Zespół wygrał m.in. krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu.

Wstęp na koncert Laboratorium jest bezpłatny. Należy jednak pobrać wejściówki ze strony Estrady Rzeszowskiej – TUTAJ.

Z kolei w sobotę (18 września) dobry duch Tadeusza Nalepy da o sobie znać już o godzinie 16:00. Podczas corocznej akcji „Gramy dla Nalepy” gitarzyści przy pomniku artysty na ulicy 3 Maja odegrają wspólnie utwór „Kiedy byłem małym chłopcem”. W akcji będzie można wziąć też udział online. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Chwilę później, bo o 17:30 warto zajrzeć do Kina Zorza, gdzie odbędzie się projekcja filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. To obsypana nagrodami animacja Mariusza Wilczyńskiego – przejmująca opowieść o czasie i przemijaniu. Reżyser wspomina swoich rodziców i najlepszego przyjaciela Tadeusza Nalepę, którego muzyką zilustrował filmowy obraz.

Film dla widzów 16+. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać ze strony estrada.rzeszow.pl/bilety.

Breakout Days 2021 zakończy wieczorny koncert o godz. 20:00 na parkingu przy BWA (między synagogami), gdzie usłyszymy zespół Gary Moore Tribute Band. To projekt Jacka Moore’a, syna nieżyjącego już Gary Moore’a, brytyjskiego muzyka, multiinstrumentalisty i wirtuoza gitary. Jack Moore uświetniał koncerty m.in. Deep Purple.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Nie obowiązują wejściówki, a do strefy koncertowej wejdzie tyle osób, na ile pozwalają przepisy sanitarne.

Breakout Days

Festiwal upamiętnia twórczość oraz postać Tadeusza Nalepy. Nalepa urodził się w 1943 r. w Zgłobniu k. Rzeszowa. W 1965 r. założył Blackout, z którym pierwsze koncerty dawał w rzeszowskich lokalach. Zespół istniał do końca 1967 r. Rok później Nalepa założył Breakout, z którym nagrał 10 płyt. Nalepa stworzył takie przeboje jak choćby “Kiedy byłem małym chłopcem”, czy “Gdybyś kochał, hej”, “Na drugim brzegu tęczy” albo “Poszłabym za Tobą”.

Tadeusz Nalepa zmarł 4 marca 2007 r. w Warszawie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama