Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie  rozważał kilka miejsc, gdzie mógłby tymczasowo przenieść tzw. dworzec podmiejski, który od 1 września będzie modernizowany. Ostatecznie zdecydowano się na jedną lokalizację – przy ul. Kasprowicza.

– W miejscu tymczasowej lokalizacji dworca znajdą się trzy stanowiska wyposażone w nowe perony, bo obecnie nie ma tam żadnych. Na ul. Kasprowicza przeniesiemy również wiaty i ławki, by pasażerom oczekującym na autobus, jak najmniej utrudniać oczekiwanie na autobus  – tłumaczy Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

– W związku z tym ul. Kasprowicza zostanie wyłączona z bieżącego ruchu samochodowego, by można ją było udostępnić tylko dla potrzeb  transportu publicznego – dodaje.

Pod wiaduktem Śląskim, na tymczasowym dworcu powstanie również osobne stanowisko dla autobusów dalekobieżnych, które również zostanie wyposażone we wiaty i ławki. Z kolei od strony zachodniej ul. Borelowskiego powstanie mała zatoczka dla wysiadających.

– Wszyscy przewoźnicy powinni się tam zmieścić – przekonuje Anna Kowalska. – Ponadto, prowadzimy też rozmowy z PKS, by przewoźnik swoje autobusy na okres modernizacji Dworca Lokalnego przeniósł się na swój dworzec przy ul. Grottgera. Jestem przekonana, że przy dobrej organizacji przewoźnicy się tam zmieszczą – dodaje szefowa ZTM.

Tymczasowy dworzec podmiejski znajdować się będzie w miejscu, które w przyszłości stanie się parkingiem „Kiss and Ride” („Całuj i jedź”).

ZTM zdecydował się ostatecznie na takie rozwiązanie, choć w grę wchodziło jeszcze kilka innych lokalizacji. Jedną z nich była działka należąca do  PSK Rzeszów, gdzie znajduje się skład węgla. Ten plan jednak spalił na panewce, bo wciąż ratuszowi nie udało się przejąć tego terenu.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Miasto zastanawiało się również nad placem przed dworcem kolejowym, ale okazało się, że tam jest za mało miejsca.

– Aby nie wprowadzać bałaganu i dezinformacji wśród pasażerów zdecydowaliśmy się ostatecznie przenieść tymczasowo dworzec podmiejski w jedno miejsce – na pobliską ul. Kasprowicza, gdzie będziemy również prowadzić stały dyżur informacyjny dla pasażerów – wyjaśnia dyrektor ZTM.

Dworzec Lokalny zmodernizuje konsorcjum firm ML System i Asseco Poland za 20 mln zł. Powstanie nowy dwukondygnacyjny budynek do 200 m kw. a w nim poczekalnia, nowoczesna przechowalnia bagażów, punkt informacyjny, punkt sprzedaży biletów, dyżurka do obsługi ruchu, na poziomie -1 będą nowe toalety.

Na dworcu zostaną również zamontowane elektroniczne tablice o odjazdach i przyjazdach autobusów, powstanie parking rowerowy, a także parking, gdzie będzie można zaparkować samochód na kilkanaście minut. Nowy dworzec ma być wybudowany do końca 2018 roku, ale ZTM liczy na to, że prace uda się zakończyć wcześniej.

– Chcemy, by dworzec był gotowy na 1 września 2018 r. Plac budowy przekażemy wykonawcy 31 sierpnia br. – zapowiada Anna Kowalska.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama