Teatr im. W. Siemaszkowej, mat. teatr-rzeszow.pl

Już 15 września miłośnicy teatru i historii Rzeszowa będą mieli wyjątkową okazję, by wyruszyć w fascynującą podróż śladami artystycznych scen miasta. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprasza do udziału w projekcie Spacerownik Teatralny, który pozwoli odkryć teatralne oblicze stolicy Podkarpacia. 

Spacerownik Teatralny to projekt o zasięgu ogólnopolskim, działający od 2015 roku. Został zainicjowany z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który pełni rolę koordynatora. Do tej pory w projekcie wzięły udział takie polskie miasta, jak: Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin czy Legnica. Teraz przyszedł czas na Rzeszów, który we wrześniu dołączy do teatralnej mapy Spacerownika.

Nowe spojrzenie na miasto

Spacerownik Teatralny to nie tylko okazja do poznania historii teatru, ale przede wszystkim szansa na odkrycie swojego miasta na nowo. Uczestnicy spaceru będą mieli możliwość zobaczyć Rzeszów z zupełnie innej perspektywy, podążając szlakiem miejsc związanych z teatrem.

Autorskie scenariusze spacerów, dostępne na stronie internetowej Spacerownika, zawierają szczegółowe plany tras, informacje o teatrach oraz ciekawostki dotyczące życia i twórczości postaci z nimi związanych. Trasy tematyczne zostały starannie przygotowane przez artystów i historyków teatru, wśród których znaleźli się m.in. Joanna Szczepkowska, Paweł Płoski i Tomasz Mościcki w Warszawie, Małgorzata Leyko w Łodzi, Agnieszka Wanicka w Krakowie czy Mieczysław Abramowicz w Gdańsku.

Rzeszowski spacer z wyjątkowym przewodnikiem

W Rzeszowie Spacerownik Teatralny odbędzie się 15 września. Rolę przewodnika po teatralnych zakamarkach miasta pełnić będzie Hubert Michalak – dramatopisarz, performer i recenzent. Dzięki jego opowieściom uczestnicy spaceru będą mieli niepowtarzalną okazję, by spojrzeć na miasto i historię teatru z mniej znanej, fascynującej strony.

– Teatr w Rzeszowie ma za sobą kilka wieków historii. Nie każde zjawisko teatralne zostało tak samo dobrze udokumentowane, niektóre wciąż stanowić mogą obszar badań i dociekań. Teatr niezawodowy, objazdowy i szkolny odcisnęły w mieście ślad równie mocny co instytucjonalne sceny publiczne. Zachowane ślady nie pozostawiają jednak wątpliwości: teatralne życie miasta jest umocowane w jego historii – podkreśla znaczenie teatru w historii Rzeszowa Hubert Michalak. 

Praktyczne informacje

  • Data: 15 września 2024
  • Godzina rozpoczęcia: 12:00
  • Miejsce zbiórki: przed I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie (ul. 3 Maja)
  • Czas trwania: około 1,5 godziny
  • Udział: bezpłatny

(Red)

Reklama