Ponad 7 mln zł będzie kosztowała przebudowa deptaku na ul. 3 Maja w Rzeszowie. Ratusz podpisał umowę z firmą Strabag. Roboty ruszą jeszcze w tym miesiącu, będą utrudnienia w ruchu.

[Not a valid template]

 

Strabag na wykonawcę modernizacji ul. 3 Maja został wybrany kilka tygodni temu.

Drogowcy czekali aż cała procedura przetargowa się uprawomocni. Chodziło o to, czy pozostałe dwie firmy, walczące o kontrakt, czyli Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Rzeszowa, nie będą składały odwołań.

Ta procedura została zakończona.  – Umowa ze Strabagiem została podpisana. Opiewa na kwotę 7,158 mln zł – mówi Andrzej Świder, p. o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

– W czwartek spotykamy się przedstawicielami wykonawcy, by umówić harmonogram prac, schemat organizacyjny ruchu na czas prowadzonych robót. Będzie go musiała także zaopiniować policja. Zależy nam na tym, by utrudnienia w ruchu były maksymalnie zminimalizowane – dodaje Świder.

W przyszłym tygodniu z kolei drogowcy spotkają się z najemcami lokali przy ul. 3 Maja, by przedstawić im plan dojazdu do ich punktów w trakcie realizacji inwestycji. – To będzie spotkanie informacyjne – zaznaczają przedstawiciele MZD.

Drogowcy przewidują, że ekipa budowlana wejdzie na teren budowy za około 1,5 tygodnia. – W tym roku zostaną wykonane prace za 700 tys. zł. Tyle mamy w budżecie. Chcemy, żeby przebudowa ul. 3 Maja zakończyła się przed przyszłorocznym Świętem Paniagi  – mówi Andrzej Świder.

Deptak po przebudowie ma nawiązywać do wyglądu ul. 3 Maja sprzed drugiej wojny światowej. Dotychczasową kostkę brukową zastąpią płyty granitowe z jasnego kamienia. Będą one miały szerokość 60 na 90 cm. W części deptaka, po której mogą jeździć samochody, płyty będą miały 30 na 60 cm.

Na deptaku pojawi się również specjalna kostka z wypustkami i w innym kolorze wydzielająca część dla pieszych. Zaplanowano także pamiątkowe tablice z mosiądzu, na której będą widnieć obecne i historyczne nazwy ulic.

Przebudowie zostaną poddane również place przed Narodowym Bankiem Polskim, Muzeum Okręgowym, I Liceum Ogólnokształcącym i kościołem pw. Świętego Krzyża. Przed I LO, zamiast obecnie rosnącego żywopłotu, mają się pojawić rabaty ornamentowe.

Na 3 Maja będą też nowe nasadzenia – 25 lip drobnolistnych o wysokości 4 metrów, które zostaną uformowane na kształt kuli oraz wyposażone w system napowietrzania korzeni oraz nawadniania drobnokropelkowego.

Na deptaku pojawią się również nowe ławki, wśród których będzie kilka z cokołem, na którym zostaną wygrawerowane historyczne wizerunki ulic. Pojawią się również stojaki na rowery. Renowacji zostaną poddane poidełka i kosze na śmieci, które będą wykonane z betonowych płyt.

Umowa ze Strabagiem dotyczy modernizacji ul. 3 Maja. W dalszej kolejności zostaną przebudowane dwa pozostały deptaki – ul. Grunwaldzka i Kościuszki. W tym przypadku MZD ogłosi nowy przetarg na wybór wykonawcy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama