Uniwersytet Rzeszowski wybuduje Centrum Lekkoatletyki [WIZUALIZACJE]

0

Około 30 mln zł ma kosztować Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki. Inwestycję w Rzeszowie zrealizuje Uniwersytet Rzeszowski. Czy to oznacza koniec planów budowy podobnego centrum, które chce postawić Resovia?

 

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki powstanie przy ul. Cichej niedaleko akademików UR. Będzie to pierwszy obiekt sportowo-badawczy w Polsce i pierwszy na Podkarpaciu, w którym będzie można trenować cały sezon.

Prace mają rozpocząć się wiosną przyszłego roku, a jesienią 2018 r. pierwsi sportowcy będą mogli już trenować na nowym obiekcie.

– Chcieliśmy, aby nasz obiekt był unikatowy i oprócz hali widowiskowej został wyposażony w miejsca, gdzie będzie można prowadzić badania, które udoskonalą treningi sportowców. Naszym celem było również stworzenie jednego, porządnego obiektu całosezonowego w regionie dla lekkoatletów – mówi prof. Wojciech Czarny, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Co wybuduje Uniwersytet?

Powierzchnia Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego będzie wynosić 12 tys. m kw. Przestrzeń ta zostanie wyposażona w pracownie diagnostyczne: biomechaniki ruchu oraz fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego.

Aby lepiej monitorować zawodnika podczas treningu w podłogach zostaną zamontowane platformy z czujnikami ruchu. Dzięki temu będzie można informacje o aktualny stanie osoby trenującej przesyłać do laboratorium. Naukowcy będą je analizować i proponować rozwiązania najbardziej optymalne, które wpłyną na poprawienie wyników sportowca.

W hali znajdzie się również m.in. 200-metrowa bieżnia okrężna (6-torowa) i 60-metrowa bieżnia prosta (8-torowa), rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą i do oszczepu.

Nie zabraknie też takich pomieszczeń jak szatnie, magazyny na sprzęty sportowe, pokoje dla sędziów, spikera i obsługi medycznej oraz siłowni i  pomieszczenia odnowy biologicznej. Pojawi się również sala konferencyjna.

Centrum dla wszystkich

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki będzie wyposażone w trybunę, na której znajdować się będzie 300 miejsc.

– To ile osób będzie mogło ostatecznie zobaczyć dane zawody zależy od ich specyfikacji. To ona zadecyduje o ilości kibiców, ponieważ podobnie tak jak na Podpromiu, będzie można dostawić krzesełka na płycie boiska, jeśli ono nie będzie w pełni wykorzystywane – wyjaśnia prof. Czarny.

Nowa hala sportowo-badawcza ma być do dyspozycji wszystkich sportowców z Podkarpacia uprawiających lekkoatletykę.

– Nigdy nie planowaliśmy tak, aby Centrum było tylko i wyłącznie dla użytku akademickiego – mówi dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego UR.  – Centrum ma służyć nam wszystkim, zwłaszcza dzieciom i młodzieży – dodaje.

Początkiem nowego sezonu oraz roku akademickiego ma być ustalany grafik treningów i zawodów, które będą miały się odbywać w PCL.

Koszt inwestycji szacowany jest na około 30 mln zł. Uczelnia wystąpiła z wnioskami o finansowanie  PCL do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

To kolejna sportowa uniwersytecka inwestycja. Na terenie uczelnianego kampusu przy ul. Zelwerowicza powstanie nowa hala sportowa. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

A co z centrum Resovii?

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki to konkurencja dla podobnej inwestycji, którą od wielu lat próbuje zrealizować na swoim stadionie Resovia przy ul. Wyspiańskiego. – To dość optymistyczna nazwa. Obiekt Uniwersytetu będzie halą sportową – uważa Aleksander Bentkowski, prezes Resovii.

Klub nie rezygnuje z planów budowy swojego centrum – One są nadal aktualne. Czekamy jedynie na podpisanie umowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki na realizację projektu – twierdzi Bentkowski.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama