Zdjęcie: Materiały prasowe

Po sobotnich upałach, niedziela na Podkarpaciu będzie podobna. Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie poinformowało, że w niedzielę na Podkarpaciu temperatura wyniesie od 31 do 33 st. C., a minimalna w nocy od 16 do 18 st C.

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy 15:00 a 18:00, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest między 12:00 a 13:00.

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci.

Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama