Dziś mija termin składania ofert na wykonanie dokumentacji projektowej nowego budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Cichej. Budynek ma służyć studentom medycyny, a jego budowa wyniesie ponad 42 mln złotych.
Stanie przy Cichej
Nowy budynek, w którym będzie się mieścić Kolegium Nauk Medycznych, stanie przy ul. Cichej w Rzeszowie. Koncepcję architektoniczną opracowała rzeszowska Autorska Pracowania Projektowa Iwony Matlingiewicz.
Obiekt ma mieć w 4 kondygnacje i zajmować 1 424,20 m kw powierzchni. Zaplanowano, że będzie wysoki na 20 m i podzielony na dwie strefy funkcjonalne. W wyższym budynku będzie się mieścić część ćwiczeniowa, a w niższym część wykładowa.
Nowocześnie i przestronnie
Będzie to obiekt o charakterze dydaktyczno-szkoleniowym z nowoczesną i funkcjonalną formą architektoniczną. Wejście główne planowane jest od strony zachodniej czyli od ul. Kwiatkowskiego.
Przy wejściu znajdować się będzie foyer z przestrzenią otwartą przez 4 kondygnacje. Znajdzie się w nim m.in. aula audytoryjna na 300 miejsc (z możliwością podziału na dwie aule po 150 osób), 10 sal ćwiczeniowych dla grup 35 osobowych, 1 sala ćwiczeniowa dla grupy 20 osobowej, 2 sale dla grup 50 osobowych, 2 sale komputerowe dla grup 35 osobowych, 2 sale dla grup wykładowych 70 osobowych, 10 gabinetów biurowych, sala konferencyjna z zapleczem sanitarno-gastronomicznym oraz pomieszczenia towarzyszące m.in. szatnie, sanitariaty, magazyny techniczne itp.
Wokół budynku mają powstać ścieżki dla pieszych i chodniki, miejsca postojowe oraz zieleń.
Będzie więcej studentów
Jak mówi pełnomocnik rektora ds. kontaktów z mediami dr hab., prof. UR Krzysztof Bochenek, budowa nowej uniwersyteckiej infrastruktury, ma pomóc uczelni zwiększyć limity przyjęć na studia medyczne.
– Możliwości zwiększenia limitów przyjęć na studia medyczne nie dość, że ma bezpośrednie przełożenie na rozwój uczelni, to dodatkowo ma ogromny wpływ na zwiększenie i rozwój lokalnego i krajowego potencjału medycznego – wyjaśnia.
Max. 42,5 mln złotych
Rzeczywiste koszty budowy obiektu będą znane po wykonaniu pełnej dokumentacji projektowej. Ale jak wyjaśnia rzecznik, uczelnia planuje przeznaczyć na ten cel max. 42, 5 mln zł netto.
Środki finansowe na cel uczelnia planuje pozyskać w ramach programu: Inwestycja związana z budową, modernizacją i doposażeniem obiektów dydaktycznych w związku ze zwiększeniem limitów przyjęć na studia medyczne w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
(paba)
Czytaj więcej:
Więcej sprzętu i szkoleń. Szpitale z Rzeszowa i Lwowa zacieśniają współpracę