Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

W środowy wieczór na Rynku można było poczuć klimat dawnego Rzeszowa. Rzeszowa, w którym obok Polaków mieszkali także Żydzi.

W taki nastrój wprowadzili nas wokalnie Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Natalia Zduń, Monika Adamiec i Mirosław Szpyrka ze stowarzyszenia Sztuk Puk Sztuka, którzy na scenie rzeszowskiego Rynku zaprezentowali się w koncercie „Hava Nagila Raysha, czyli Raduj się Rzeszowie”.  Koncert odbył się w ramach rozpoczętego w środę festiwalu “W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”, który potrwa do niedzieli. 

Warto zaznaczyć, że pomysł na to muzyczne widowisko narodził się wtedy, gdy twórcy odkryli, iż przed wojną w Rzeszowie urodził się, mieszkał i tworzył słynny kompozytor żydowski Nachum Sternheim. Muzyk mieszkał w Rzeszowie przy ulicy Dąbrowskiego 5. Sternheim zginął prawdopodobnie w roku 1943 w rzeszowskim getcie. 

 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

  1. Otóż to. W samym Rzeszów News w ostatnich dniach błyszczą nagłówki “Uradowany Rzeszów w żydowskim klimacie”, czy „Czujemy, że to powrót do domu” – wypowiedź żydziątek, których dziadek nawet nie przyznawał się do polskich, a tym bardziej rzeszowskich korzeni.
    W połączeniu z uruchomieniem w polskich lotniskach lotów do i z { a raczej bardziej “z”) Izraelem, możemy się spodziewać nagłej ekspansji wiadomej części Bliskiego Wschodu na nasz kraj. Dodając do tego masowy napływ Ukrów, możemy stać się intruzami we własnym kraju.
    Pozostaje się tylko zastanawiać, czyja to sprawka i w czyim to leży interesie.

  2. Znowu żydzi.. Rząd liże dupę USA czyt. żydom. Ciekawe kiedy zaczną się upominać o niby swoje majątki, kamienice i odszkodowania. Szkoda jedynie że Polska nie upomina się o swoje, albo robi to w sposób prześmiewczy, żeby nie pisać nie skuteczny.

  3. Oho wiadomo było że musi być odzew pseudo patriotyzmu. A kiedy ma być koncert jak nie w święto, kiedy ludzie mogą lic zie w nim uczestniczyć? Boli Cię historii a Polski i jej mieszkańcy, którzy tworzyli jej historie?

Comments are closed.