Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu i pytania o szczegóły. Urzędnicy skarbowi pracują dłużej, zainteresowanie jest umiarkowane – twierdzi kierownictwo Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
– Polski Ład to program, do którego rząd bardzo długo się przygotowywał – mówiła w poniedziałek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Ale pierwsze dni obowiązywania rewolucji podatkowej pokazały wiele błędów i nieścisłości, a w konsekwencji uruchomiły lawinę pytań i wątpliwości.
Emocje powoli się wyciszają
Już i tak skomplikowany system podatkowy jeszcze bardziej zagmatwały zmiany w odliczaniu składki zdrowotnej, kwocie wolnej od podatku oraz ulga dla klasy średniej. Efekt był taki, że w styczniu niższe pensje otrzymali niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych oraz emeryci.
– To są pierwsze nerwowe dni – mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek. Wprawdzie brakuje jeszcze orzecznictwa, ale przecież każda duża reforma to wyzwanie i wszyscy się uczymy. – Emocje powoli się wyciszają, atmosfera się uspokaja – twierdzi Mrozek
I zapewnia, że zawiłości nowego systemu podatkowego wszystkim zainteresowanym podatnikom wytłumaczą pracownicy urzędów skarbowych, którzy już w ubiegłym roku uczestniczyli w szkoleniach z nowych przepisów.
Porady dla 1253 podatników
A od ubiegłego tygodnia udzielają informacji wszystkim zainteresowanym. W tej sprawie można przyjść do urzędu skarbowego albo zadzwonić, w dni robocze, w godzinach 8:00-19:00. Do konsultacji oddelegowano ponad 150 ekspertów. Można też uczestniczyć w otwartych live czatach, w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się spotkania dla księgowych.
– W ostatnich trzech dniach z porad skorzystało 1253 podatników – wylicza Jacek Cichy, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Pytania najczęściej dotyczą kwestii naliczania zaliczki na podatek, ulgi dla klasy średniej, zasad składania formularza PIT-2, są też pytania od rodziców samotnie wychowujących dzieci.
ZUS szkoli przedsiębiorców
W zrozumieniu nowych przepisów podatkowych Polskiego Ładu mają pomóc również pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – W ubiegłym roku na Podkarpaciu odbyło się 8 szkoleń dla przedsiębiorców, wzięło w nich udział ponad 200 osób – wylicza Ewa Papiewska-Borkowska, dyrektor rzeszowskiego oddziału ZUS.
Na stronie internetowej ZUS-u można znaleźć linki do nagrań z webinariów, jest też katalog 80 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. We wtorek, 18 stycznia, zostanie udostępniony program kolejnych szkoleń. – Przedsiębiorcy będą mogli też skorzystać z indywidualnej opieki ekspertów – dodaje Papiewska-Borkowska.
Kalkulator Polskiego Ładu
ZUS przygotował też Kalkulator Polskiego Ładu, który policzy wysokość składki zdrowotnej czy zaliczki na podatek dochodowy. – Wystarczy z gotowej listy wybrać miesiąc, formę opodatkowania, wpisać sumę przychodów lub dochodów i wcisnąć przycisk „oblicz” – tłumaczyła działanie kalkulatora dyrektor rzeszowskiego ZUS-u.
Kalkulator zostanie uruchomiony 22 stycznia, dzień po tym, jak GUS opublikuje wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie za czwarty kwartał ubiegłego roku. – Emeryci i renciści, którym ZUS w styczniu wypłacił obniżone świadczenia, w lutym otrzymają wyrównanie – zapewnia Ewa Papiewska-Borkowska.
Polski Ład obniżył wypłaty tym, którzy dostają od 4 tys. 920 zł do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie emerytury.
(la)
redakcja@rzeszow-news.pl