Na nieprawidłowe zachowania pieszych i rowerzystów, ale także na błędy kierowców wobec niechronionych użytkowników dróg dzisiaj (15 stycznia) są szczególnie wyczuleni podkarpaccy policjanci.

Na Podkarpaciu prowadzone są policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Dziś od rana policjanci skupiają swoje działania na bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze zwracają uwagę na kierowców, którzy bagatelizują prawa pieszych. Przyjrzą się także temu, jak piesi zachowują się na drodze, gdyż najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowań i przystanków.

Główne błędy pieszych to wtargnięcia na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wchodzenie na jezdnię zza pojazdu.

Baczną uwagę zwracają policjanci na rowerzystów, zapominają o ograniczeniach, które ich dotyczą. Najczęściej popełniane przez rowerzystów błędy to przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych i korzystanie z chodników. Policjanci surowo oceniają te wykroczenia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia przepisy nakładają obowiązek na pieszych, poruszających się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Pieszy może się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku.

Policjanci przestrzegają, że pieszy, który porusza się po drodze po zmierzchu bez odblasków jest mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości około 20 metrów. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 metrów.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama