W sobotę (2 września) rozpocznie się tegoroczna edycja „Patrz!Szeroko – V Rzeszowski Weekend Fotografii”. Otwarcie, po raz pierwszy, w plenerze. Zobaczycie wystawę znakomitego fotoreportera Wojciecha Grzędzińskiego.
Wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Grzędzńskiego „Bliżej domu boli bardziej” odbędzie się w ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie (ulica Dekerta 2). Wernisaż z udziałem Grzędzińskiego rozpocznie o godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.
Po otwarciu wystawy, w sali na parterze pałacu odbędzie się spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim, połączone z projekcją fotografii, które Grzędziński wykonał w ostatnich kilkunastu miesięcach swojej pracy na wojnie w Ukrainie.
Wojciech Grzędziński pasjonuje się tematami związanymi z człowiekiem i jego emocjami. Dokumentował wielokrotnie strefy konfliktów zbrojnych, jest laureatem konkursów World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo.
Grzędziński jest autorem Zdjęcia roku 2009 i Zdjęcia Dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo oraz Zdjęcia Roku Grand Press Photo (2022, 2023). Grzędziński to juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych.
W latach 2011-2015 był szefem zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotografem oficjalnym prezydenta. Był stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego na rok 2014 i 2018. Wojciech Grzędziński jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
O wystawie „Bliżej domu boli bardziej” napisał tak:
Bliżej domu boli bardziej. Zawsze. Kiedy wojna jest daleko, gdzieś w kraju, do którego nie zapuszczamy się nawet na egzotyczne wakacje, gdy dotyka kogoś anonimowego, takiego Abdula Kowalskiego, to co nas to w sumie obchodzi. Ot, kolejny brutalny obraz jakich wiele.
Po co więc tam jechać, po co pokazywać kolejny dramat? Otóż po to, żeby historie nie zostały zapomniane. Żebyś Widzu nie mógł powiedzieć, że nie wiedziałeś. Że to nie Twoja sprawa. Tak myśleli „sojusznicy” w 1939. To nie nasza sprawa. Trzy lata później raporty o Holokauście przechodziły niezauważone, bo wydawały się nierealne.
Właśnie po to, żebyś Widzu zobaczył i miał świadomość. Żebyś pomógł, bo możesz pomóc. Zastanowić się. Poczytać. Choćby tyle. Powiedzieć znajomym: wiecie, tam w Jemenie, Syrii cierpią ludzie. Na Ukrainie trwa wojna, giną LUDZIE! A to już blisko domu…
Chciałbym, żebyś Widzu zastanowił się, jak pragnąłbyś być potraktowanym przez świat, gdy nad Twoim domem zacznie się wojna?
Wojciech Grzędziński
oprac. (pol, ram)
redakcja@rzeszow-news.pl