Video mapping inspirowany fotografiami Aleksieja Iutina, znanego ukraińskiego fotografika, będzie można podziwiać w sobotę i niedzielę podczas Europejskiego Stadionu Kultury 2016 w Rzeszowie. Czy architektura Lwowa w 3D zgromadzi liczną publiczność?

Video mapping przygotowuje Fundacja „Precyzja” z Bud Głogowskich, ta sama, która była autorem video mappingu na pomniku Czynu Rewolucyjnego podczas niedawno zakończonego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie.

Tym razem „magiczne” trio – Jakub Hader, Patrycja Ochał, Radosław Rudnicki – przygotowało pokaz inspirowany ukraińskim fotografikiem.

– Fotografie Aleksieja Iutina poleciła nam dr Jadwiga Sawicka, mówiąc, że on od lat na zdjęciach utrwala architekturę Lwowa, jednocześnie poszukując w niej polskich motywów. Uznaliśmy, że będzie to świetna inspiracja, ponieważ tegoroczny Europejski Stadion Kultury jest poświęcony Ukrainie – mówi Jakub Hader z Fundacji „Precyzja”.

Tym razem projekcja 3D będzie wyświetlana na zupełnie płaskiej i białej fasadzie kamienicy znajdującej się za ratuszem obok parkingu.

Podczas video mappingu będziemy mogli podziwiać nie tylko fotografie Iutina, ale również ręcznie wykonane rysunki Patrycji Ochał, która inspirowała się wybranymi zdjęciami ukraińskiego artysty. Ten zabieg spowoduje, że powstaną nowe fasady, pasujące do kształtu budynku, na którym zostanie wyświetlona projekcja.

Geometrię 3D oraz całą animację budowy nada zdjęciom i rysunkom Jakub Hader, który będzie również odpowiedzialny za światła. Muzykę niezmiennie do projekcji stworzy Radosław Rudnicki.

„Lwowski” video mapping  będzie można oglądać przez dwa dni ESK – 25, 26 czerwca (sobota, niedziela) w godzinach 21:30 – 24:00. Tak jak poprzednio, będzie on trwał kilka minut i cyklicznie się powtarzał przez dwie i pół godziny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Mappingowi będzie również towarzyszyć wystawa prac Aleksieja Iutina. Jego zdjęcia zostaną wystawione na sztalugach w pobliżu kamienicy, na której zostanie wyświetlona projekcja.

Iutin na swoim koncie ma ponad 200 wystaw międzynarodowych na Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii, Chinach, Argentynie, Belgii, Holandii, USA, Wielkiej Brytanii, Austrii, Macedonii, Kanadzie oraz Japonii.

Aleksiej Iutin jest ponadto laureatem 15 nagród, w tym także wyróżnienia Excellence, przyznanego przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (FIAP).

Katarzyna Łoza, blogerka, przewodniczka, autorka tekstów o Lwowie i zdjęć, która od kilkunastu lat mieszka we Lwowie, twierdzi, że Iutin „należy do grona niedoścignionych entuzjastów, dla których obserwacja świata przez obiektyw aparatu fotograficznego jest najlepszym sposobem przekraczania swojej własnej wizji istoty ludzkiej w jej wielopłaszczyznowych manifestacjach”.

Tegoroczna edycja Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowa potrwa do niedzieli (26 czerwca). Szczegółowy program możecie sprawdzić TUTAJ.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Przeczytaj koniecznie! 3 zawody, które zmienią świat. Warto wybrać te studia!

001

Reklama