Zdjęcie: Adam Lampart/UM Rzeszów
Reklama

Tragedia powodziowa wciąż trwa, dlatego intensywną pracę wykonują sztaby zarządzania kryzysowego. Na bieżąco analizowane są zarówno zabezpieczenia w regionie, jak i potrzeby województw, które ucierpiały najbardziej.

Na rzeszowskim rynku odbyła się dzisiaj konferencja prasowa z udziałem wojewody podkarpackiej Teresy Kubas-Hul, prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka i posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pawła Kowala. Głównym tematem spotkania była koordynacja pomocy dla regionów dotkniętych powodzią oraz działania prewencyjne na Podkarpaciu.

Zarządzanie kryzysowe w pełnej gotowości

Wojewoda Teresa Kubas-Hul szczegółowo omówiła działania podejmowane przez służby zarządzania kryzysowego.

– Spotkania sztabu odbywają się cyklicznie – w tej chwili 3 razy dziennie. Podczas posiedzeń sztabu krajowego na bieżąco analizowana jest i prezentowana sytuacja meteorologiczna, ale też i hydrologiczna, podejmowane są decyzje co do dalszych działań – relacjonowała Wojewoda.

Powódź najbardziej dotknęła trzy województwa: opolskie, dolnośląskie i śląskie. Pomoc została również skierowana do mieszkańców województw małopolskiego i lubuskiego. Podkarpacie, choć oszczędzone przez żywioł, aktywnie włącza się w pomoc poszkodowanym regionom.

200 000 na odbudowę domu, 100 000 na budynki gospodarcze

– Do 10 tys. zł został zwiększony zasiłek celowy dla osób, które zostały poszkodowane. Osoby, które zostały poszkodowane w wyniku powodzi mogą również liczyć na wsparcie do 200 000 zł w przypadku remontu i odbudowy mieszkania czy też domu, i do 100 tys.  złotych, jeśli chodzi o remont i odbudowę budynków tzw. gospodarczych – poinformowała wojewoda.

Skoordynowana pomoc

Z Podkarpacia wysłano znaczące wsparcie: helikopter Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wspiera akcje ratunkowe, 15 ratowników Gruby Bieszczadzkiej GOPR pracuje w regionach dotkniętych powodzią, a transport 200 tys. worków na piasek został wysłany do gminy Długołęka.

Również miasto Rzeszów dołączyło do tych skoordynowanych działań pomocowych dla wszystkich samorządów, które ucierpiały w powodzi. W ramach akcji pomocowej odbyło się wczoraj zebranie samorządu z grupą stowarzyszeń Unii Metropolii Polskich.

– Uznaliśmy wszyscy w gronie prezydentów największych miast, że w sposób skoordynowany skoncentrujemy się jako duże miasta na wsparciu tego, co trzeba zrobić po odejściu wody, w usuwaniu skutków powodzi, w naprawianiu, ratowaniu zwłaszcza tego niepublicznego elementu infrastruktury, który ucierpiał – zapowiadał działania prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, zwracając również uwagę na pilne potrzeby mniejszych miejscowości.

Zdjęcie: Adam Lampart/UM Rzeszów

Najważniejsze potrzeby to te związane z usuwaniem skutków powodzi.

– Najpilniejsze, zwłaszcza w tych małych miejscowościach, są agregaty prądotwórcze na terenach, gdzie prądu jeszcze nie ma i przez najdłuższy czas nie zostanie przywrócony, a potrzeby osuszania i usuwania skutków są ogromne – dodawał prezydent.

Agregaty dla potrzebujących

Miasto Rzeszów organizuje więc zbiórki sprzętu, w tym agregatów prądotwórczych, dla terenów pozbawionych prądu. Prezydent Fijołek zaapelował do firm o udostępnienie sprzętu do osuszania i usuwania skutków braku prądu. We współpracy z firmami rzeszowskimi i miastem przygotowywany jest pakiet agregatów dla potrzebujących mieszkańców.

Trwa również koordynacja pomocy humanitarnej przez Caritas, PCK, ROPS i inne organizacje pozarządowe. Prezydent zapowiedział także spotkanie ze szefami firm miejskich w Rzeszowie w celu organizacji ekip do koordynacji działań związanych ze skutkami powodzi.

Poseł Paweł Kowal mówił o osobistym zaangażowaniu mieszkańców:

– Ludzie pytają: Co ja mogę dokładnie zrobić? Jak ja się mogę włączyć? Każdy z nas może pomóc. Bardzo serdecznie apeluję, tak jak zawsze w trudnych momentach, niech każdy pamięta, że ta nawet ta drobna pomoc jest gestem, ciepłem, które ktoś tam po drugiej stronie, kto dzisiaj stoi na wałach i martwi się o swój dom, na pewno z wdzięcznością przyjmie – apelował Paweł Kowal.

Zdjęcie: Adam Lampart/UM Rzeszów

Władze zachęcają mieszkańców o włączenie się w akcję pomocy. Dary można przynosić do punktów Caritasu oraz PCK.

Działania prewencyjne

Wojewoda Teresa Kubas-Hul, odpowiadając na pytania dziennikarzy, podkreśliła też wagę prewencji:

– Wydałam polecenia i rekomendacje, żeby przede wszystkim starostowie dokonywali szczegółowej analizy stanu przygotowania, czyli: w jakim stanie są cieki wodne, przepusty, czy nie trzeba jeszcze podjąć jakichś działań, żeby nie dochodziło do powodzi czy też lokalnych podtopień.

Wojewoda poinformowała również, że minister finansów przeznaczył 2 miliardy złotych na pomoc dla powodzian, a zaliczki w wysokości 5 milionów złotych zostały już przekazane wojewodom. Procedura wypłaty środków jest uproszczona – wniosek złożony przez gminę skutkuje natychmiastowym uruchomieniem płatności.

Rząd zobowiązał się do przeznaczenia środków finansowych na odbudowę szkół i infrastruktury publicznej w gminach dotkniętych powodzią. We współpracy ze Związkiem Miast Polskich określane są potrzeby poszczególnych gmin.

Konferencja zakończyła się apelem o solidarność i wsparcie dla poszkodowanych, przypominając jednocześnie o konieczności utrzymania gotowości na wypadek zagrożeń na terenie województwa podkarpackiego. Prezydent Fijołek podziękował wojewodzie i posłowi za współpracę w koordynacji działań pomocowych.

[im]

Reklama