Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Osiem historii osób, które zamieszkały na Podkarpaciu, znajdziemy w filmie “Podkarpackie to Ty. Fenomen miejsca. Fenomen ludzi”. Premiera w czwartek, 12 listopada. 

“Podkarpackie to Ty…” promuje fundusze europejskie, opowiada nieznane lub mniej znane historie ludzi, którzy postawili na Podkarpacie. Film powstał na zlecenie samorządu podkarpackiego. Jego premiera odbędzie się w czwartek o godz. 20:00 na kanale YouTube „Odmienione Podkarpackie”.

– Film złożony jest z ośmiu inspirujących historii o poszukiwaniu własnej tożsamości i swojego miejsca na ziemi – wyjaśnia Daniel Kozik z Urzędu Marszałkowskiego.

– Bohaterowie to ludzie, którzy podjęli świadomą decyzję o pozostaniu na Podkarpaciu, aby w tym miejscu uczyć się i rozwijać, tworzyć i realizować swoje projekty, a tym samym przekładać swoje pasje na nowe szanse – dodaje Kozik. 

W filmie wystąpili: Marek Janowski – ratownik medyczny i współpracownik Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, regionalista i fascynat historii; Justyna Wesołowska – stylistka i projektantka mody, prezes Fundacji Artystycznej “Gamon”, promotor kultury lasowiackiej; Ilona Dusza-Kowalska – prezes “Fundacji Rzeszowskiej”, manager kultury i dziedzictwa regionalnego.

Ponadto, w filmie wystąpili: Marek Kubin i Anna Kochman, którzy wspólnie prowadzą spółdzielnię socjalną “Dzikie Wino”, wdrażają projekty z zakresu ekonomii społecznej; Stanisław Myszkowski – przedsiębiorca, właściciel Game Over Cycles, który o naszym regionie mówi tak: “Mieszkałem w Hamburgu, mieszkałem w Monachium, mieszkałem w wielu miejscach na świecie, ale naprawdę na Podkarpaciu jestem szczęśliwy”. 

Kolejni bohaterowie filmu to: Sylwia Draus-Ciepluch – współwłaścicielka marki kosmetyków naturalnych “BIOnly”, pasjonatka zielarstwa i ziołolecznictwa; Agnieszka i Filip Pasek – właściciele “Kuźni Skarbów”, prowadzą fundację “Wykuci w Ogniu” oraz Katarzyna Ruchlewicz – studentka I roku Politechniki Rzeszowskiej, przyszły mechanik lotniczy.

Fundusze europejskie wspierają decyzje filmowych bohaterów, dzięki nim decydują się na realizację swojego pomysłu, na rozwijanie biznesu albo kształcenie w nowym zawodzie.

Zdjęcie: Materiały prasowe

– Film wychodzi poza personalne ramy. Wyłania się z niego kompleksowy obraz Podkarpacia, z jego wykorzystanymi, ale również niewykorzystanymi możliwościami, budzącym się do życia lokalnym patriotyzmem oraz niesamowitą siłą i zaradnością, jaką wykazują się mieszkańcy regionu w codziennym życiu – opowiada o filmie Daniel Kozik. 

Za koncepcję i produkcję filmu odpowiada DogFilm Studio Filmowe, wielokrotny zwycięzca konkursów Camerimage. Za sterami reżyserskimi usiadł Paweł Nazaruk, scenarzysta, producent, reżyser i operator filmowy. Do współpracy zaproszono także Arkadiusza Bartosiaka, wielokrotnie nagradzanego reżyser filmów dokumentalnych i krótkich metraży.

Zdjęcie: Materiały prasowe

Film jest zwieńczeniem kampanii “Podkarpackie to Ty”, promującej efekty wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz Funduszy Europejskich w regionie. W kampanii głos zabrali mieszkańcy, którzy skorzystali z Funduszy Europejskich. Ich historie opowiedziano m.in. za pomocą spotów TV.

Oprac. (jg)

Zdjęcie: Materiały prasowe

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: