Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Apel Pamięci, składanie wieńców, defilada – to część atrakcji rzeszowskich obchodów Święta Wojska Polskiego, które odbędą się w czwartek 15 sierpnia. 

Święto Wojska Polskiego będzie połączone z uroczystościami 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, zwanej „cudem nad Wisłą”. To wtedy wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość.

Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie rozpocznie się w czwartek o godz. 9:30 mszą świętą  w kościele garnizonowym przy ul. Reformackiej.

Od 11:00 zaś uroczysty apel przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego przy al. Cieplińskiego. W programie odegranie hymnu państwowego, podniesienie flagi państwowej, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci i salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek kwiatów oraz defilada.

Z kolei od 14:00 do 18:00 na placu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Grunwaldzkiej (od strony ogrodów bernardyńskich) odbędzie się piknik “Niepodległa w Europie”. Piknik ma podkreślać odświętność jubileuszu 100-lecia polskiej flagi państwowej oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Oficjalne rozpoczęcie pikniku połączone z wystąpieniem gości i uroczystym pokrojeniem tortu o 15:00. W programie: animacje i konkursy dla dzieci i dorosłych, pokazy sprzętu i umiejętności bojowych, punkty zamiany monet okolicznościowych i prezentacja wartości kolekcjonerskich NBP o charakterze niepodległościowym, kuchnia polowa, tort i pierniczki w kształcie monet.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: