Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Ponad 500 miejsc noclegowych w budynku Full Marketu w Rzeszowie przy al. Rejtana 53 czeka na uciekających przed wojną w Ukrainie. Punkt powstał we współpracy Urzędu Miasta Rzeszowa z Centrum Medycznym Medyk. 

Full Market stał się małym azylem dla ludzi, którzy w będąc w drodze mogą odpocząć, zjeść, w razie potrzeby skorzystać z pomocy medycznej – mówi Stanisław Mazur, prezes Medyka.

Uchodźcy z Ukrainy w punkcie pozostają od kilku godzin do 1-2 dni. Mają zapewnione noclegi, wyżywienie, odzież, środki chemiczne, mogą wziąć prysznic, odpocząć przed dalszą podróżą. Mogą również liczyć na uzyskanie niezbędnych informacji i wsparcie tłumacza.

W punkcie jest ok. 500 miejsc, w tym noclegowe dla rodzin. Jest kuchnia, pokój zabaw dla dzieci, punkt ambulatoryjny, wydawane są ciepłe posiłki. Do placówki kierowane są w pierwszej kolejności osoby, które docierają z granicy na rzeszowski dworzec PKP. 

– To doskonałe uzupełnienie pomocy miasta – uważa Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

W punkcie pracują pracownicy Medyka i wolontariusze. Koordynacją zapewnienia wyżywienia i innych rzeczy zajmują się pracownicy Urzędu Miasta Rzeszowa. W punkcie nie można przebywać ze zwierzętami – ze względu na dużą liczbę matek z dziećmi. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama