Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie, jako pierwsza szkoła na Podkarpaciu, została wpisana na światową listę szkół oferujących Międzynarodową Maturę International Baccalaureate. 

O dołączenie do programu IX LO starało się już od kilku lat. Zwieńczeniem tych starań jest list, który w czwartek Marian Pietryka, dyrektor IX LO, dostał od Sivi Kumari, dyrektor generalna IB. „Gratuluję. Wasza szkoła zostanie teraz dodana do autoryzowanego programu dyplomowego IB ” – napisała w liście do Pietryki Kumari.

Dla szkoły to ogromne osiągnięcie i spełnienie marzeń. Możliwość zdawania matury międzynarodowej to kolejny krok ku temu, by jeszcze lepiej kształcić młodzież w Rzeszowie. 

Matura międzynarodowa (IB) jest częścią programu edukacyjnego stworzonego przez genewska fundację International Baccalaureate. Program w całości realizowany jest w języku obcym: angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Większość uczniów wybiera angielski. 

W Polsce nauka w liceum ogólnokształcącym trwa cztery lata, dlatego uczniowie podchodzący do matury międzynarodowej rozpoczynają program nauczania po drugiej klasie. Wcześniej realizują polską podstawę programową z dodatkowymi lekcjami języka angielskiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Później na okres nauki przez kolejne dwa lata uczeń wybiera sześć przedmiotów, z których będzie zdawać maturę w języku angielskim. Przy wyborze przedmiotów trzeba pamiętać, że co najmniej trzy trzeba zdawać na poziomie rozszerzonym. 

Nauka do matury międzynarodowej jest bezpłatna. Na ogół uczeń opłaca koszty samego egzaminu – 2,6 tys. zł. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama