Zdjęcie poglądowe: Rozpoczęły się prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Podkarpaciu (fot. IPN)
Reklama

W piątek pracownicy ukraińskiego IPN zakończyli prace poszukiwawcze szczątków żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Według nich w leśnej mogile we wsi Jureczkowa na Podkarpaciu miały się znajdować szczątki 20 osób.

Jak powiedział PAP w piątek rzecznik prasowy polskiego IPN, w piątek zakończyły się prace poszukiwawcze w Jureczkowej prowadzone przez stronę ukraińską.

Rozpoczęcie prac

Prace w lesie w Jureczkowej rozpoczęły się we wtorek rano, o czym informowaliśmy we wcześniejszym artykule. Na miejscu było kilkoro przedstawicieli ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, obecni byli również pracownicy polskiego IPN. Dodatkowo, wstępu na działkę, na której odbywały się prace, pilnowała policja.

Ukraińcy do prac wykorzystywali spalinowy świder oraz szpadle.

Szczątki żołnierzy UPA

W ubiegłym tygodniu wiceminister kultury Ukrainy Andrij Nadżata poinformował, że wstępne dane, oparte na podstawie badań ukraińskich historyków, wskazują na to, że we wsi Jureczkowa znajdują się szczątki ok. 20 bojowców Ukraińskiej Powstańczej Armii. Dodał, że w pierwszym etapie prac przewiduje się usunięcie górnej warstwy gruntu.

Dyrektor ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Ołeksandr Ałfiorow w ubiegłotygodniowym komunikacie Ministerstwa Kultury Ukrainy podał, że zbiorowa mogiła w miejscowości Jureczkowa to prawdopodobnie miejsce pochówku żołnierzy UPA. Pochowane w niej osoby miały stawiać opór przymusowemu wywożeniu Ukraińców z tych terenów.

– Takie działania były skutkiem porozumień między władzą sowiecką a polską władzą komunistyczną, co w istocie oznaczało deportację. Chcę podkreślić: w każdej miejscowości jest odrębna historia. Będziemy ją otwarcie komunikować i dla nas ważne jest, aby była to prawda. Każdy przypadek jest wyjątkowy i wymaga osobnej dyskusji – napisał Ałfiorow.

Zbieranie zgód

Były rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz w czerwcu poinformował PAP, że „strona ukraińska wystąpiła do IPN o możliwość przeprowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych w miejscowości Jureczkowa”.

Reklama

– Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął starania o uzyskanie niezbędnych zgód i decyzji administracyjnych na rozpoczęcie tych prac. Po ich uzyskaniu, a także po uzgodnieniu spraw organizacyjnych ze stroną ukraińską, będzie możliwe wspólne rozpoczęcie prac. Prace te będą finansowane przez stronę ukraińską i rozpoczną się najwcześniej jesienią tego roku – podał wówczas dr Leśkiewicz.

Zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego MKiDN Piotr Jędrzejowski przekazał wtedy PAP, że „strona ukraińska otrzymała wstępną zgodę na prowadzenie prac na terenie Polski, która poprzedza otrzymanie zgód administracyjnych”.

– Zgody udzielił Instytut Pamięci Narodowej jako organ odpowiadający za ekshumacje grobów wojennych. Prace będą prowadzone z udziałem strony polskiej – napisał.

Uzgodnienia i brak szczątków

W środę Instytut Pamięci Narodowej oświadczył, że proces uzgodnień ze stroną ukraińską nadzorował ze strony Instytutu dr hab. Karol Polejowski – zastępca prezesa Instytutu, a prace te były zgodne z ustaleniami polsko-ukraińskiej Grupy roboczej ds. dialogu historycznego. Według IPN o etapach procesu uzgodnień informowano m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

W piątek, 3 października, zakończyły się prace poszukiwawcze. Szczątków żołnierzy UPA nie udało się odnaleźć, o czym poinformował rzecznik prasowy polskiego IPN, Rafał Kościański.

– Żadne szczątki żołnierzy nie zostały znalezione – zaznaczył.

(PAP/oprac. MK)

Czytaj więcej:

Kierowca poniósł konsekwencje dzięki filmowi na Facebooku. 2500 zł mandatu i 15 punktów karnych

Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.

 

Reklama