Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W pięciu maseczkomatach na terenie Rzeszowa można od czerwca kupować worki na odpady zielone. Z powodu epidemii, MPGK zrezygnowało ze sprzedaży worków poprzez kierowcę śmieciarki. 

Epidemia koronawirusa spowodowała, że w połowie kwietnia w Rzeszowie pojawił się pierwszy automat,  gdzie można było kupić maseczki, płyny dezynfekujące oraz rękawiczki. Gdy boom maseczkowy się skończył, automaty nie zniknęły z terenu miasta. Wręcz przeciwnie, znaleziono dla nich nowe zastosowanie – od początku czerwca można w nich kupić 120-litrowe worki na odpady zielone. 

Koszt takiego worka to 4 zł. W tej cenie jest opłata za sam worek oraz usługę transportową, którą świadczy MPGK.

– Na worku jest podany numer telefonu, na który należy zadzwonić i umówić się na indywidualny odbiór odpadów. W trakcie rozmowy trzeba podać adres posesji, wówczas w ustalonym terminie nasi pracownicy przyjadą i worek odbiorą – wyjaśnia nam Sławomir Progorowicz, prezes MPGK Rzeszów. 

Automaty, gdzie można kupić worki, znajdują się: przy przystanku na al. Rejtana na wysokości Merkury Market, w poczekalniach dworca PKS przy ul. Grottgera i Dworca Lokalnego przy ul. Towarnickiego, na Rynku przy pubie „Soda” oraz „Agrohurcie” we wiacie kwiatowej przy ul. Lubelskiej.

– Dwa nowe automaty pojawią się jeszcze w poniedziałek przy budynku naszej administracji cmentarza przy ul. Cienistej oraz przy naszej siedzibie przy  al. Sikorskiego – zapowiada Sławomir Progorowicz. 

Do tej pory worki na odpady zielone można było kupić za 3 zł u kierowcy śmieciarki, w Punkcie Obsługi Podróżnego przy ul. Lisa-Kuli, a także w siedzibie MPGK przy al. Sikorskiego. Ze względu na epidemię koronawirusa już w marcu zrezygnowano z możliwości zakupu worka u kierowcy i w POP-ie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Mieszkańcy zaczęli obawiać się zakupu worka od kierowców. Oni mają jednak styczność ze śmieciami, a nigdy nie wiadomo tak naprawdę, co jest w odpadach. Dlatego zdecydowaliśmy się na dystrybucję worków przy pomocy automatów – dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców – wyjaśnia prezes MPGK.

Worki można kupić także od kwietnia w sklepie „Pszczółka” przy ul. Kwiatkowskiego. W najbliższych dniach ma także wrócić wrócić możliwość zakupu worków w POP-ie przy ul. Lisa-Kuli. 

– Nie ma obowiązku kupowania specjalnych worków, jeśli sami odwieziemy je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Ciepłowniczej, gdzie mamy kompostownik. Przyjmowanie liści, gałęzi i trawy jest bezpłatne – mówi Sławomir Progorowicz.

Rocznie do PSZOK trafia się ponad 3,4 tys. ton odpadów zielonych. Powstały z nich kompost jest sprzedawany lub oddawany firmom, które potrzebują go np. na rekultywację terenu. Kompost wykorzystywany jest także np. do nasadzeń miejskich.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama