Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Najmłodszy wolontariusz w Rzeszowie będzie miał 10 lat, najstarszy 55. Dzięki akcji Jerzego Owsiaka rzeszowskie placówki medyczne zostały wsparte dotychczas sprzętem o wartości prawie 152 mln zł. 

27. Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. W najbliższą niedzielę 13 stycznia blisko 120 tysięcy wolontariuszy w całym kraju będzie zbierało pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Pieniądze zostaną rozliczone w ok. 1700 sztabach.  

Rzeszów, jak zawsze, także włącza się do WOŚP. W tym roku na rzeszowskim Rynku czeka na was sporo muzycznych atrakcji, o których pisaliśmy TUTAJ, wycieczka po mieście Jelczem z 1982 roku, a także dwudniowa rzeszowska Moto-Orkiestra. 

W tym roku w stolicy Podkarpacia wolontariuszy będzie około 350. Podzielono ich na trzy sztaby: w Młodzieżowym Domu Kultury, Szkole Podstawowej nr 25 i IV Liceum Ogólnokształcącym. Główny sztab będzie w IV LO i szefuje mu Sławomir Andres. Pieniądze będą liczone, podobnie, jak w poprzednich latach, w ratuszu. 

– Najstarszy sztab, który z WOŚP grał od początku znajdował się kiedyś w Zespole Szkół 2 przy al. Rejtana – wspomina Sławomir Andres.

Wśród rzeszowskich wolontariuszy najwięcej będzie tych w wieku 16-19 lat. Najstarszy wolontariusz ma 55 lat, najmłodszy 10. – Zdarza się, że wolontariuszami jest po prostu para: dziecko i rodzic – mówi Andres. Twierdzi, że chętnych do zbierania pieniędzy na rzecz WOŚP nigdy nie brakuje. – Pełna lista jest gotowa w parę godzin – mówi Sławomir Andres.

Wolontariuszy będzie można spotkać na rzeszowskich ulicach już od rana w niedzielę. Mniej ich będzie, niż w poprzednich latach przy marketach i galeriach handlowych z uwagi na to, że finałowa niedziela nie jest handlowa. Wolontariusze będę mieli ze sobą granatową puszkę z wyraźną liczbą 27 oraz identyfikator. 

Przez 26 lat trwania akcji Jerzego Owsiaka do szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i pogotowia ratunkowego na terenie Rzeszowa trafił sprzęt o łącznej wartości sięgającej prawie 152 mln zł. Np. klinika gastrologii i hepatologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 przy ul Szopena otrzymała pięć pomp insulinowych wartych 65 tys. zł. 

Z kolei KSW nr 2 przy ul. Lwowskiej otrzymał dla oddziału noworodków z pododdziałem intensywnej terapii noworodka sprzęt o wartości 2,5 mln zł, m.in. urządzenie do przesiewowych badań słuchu, respirator noworodkowy, inkubatory, a także aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków.

Do Szpitala Miejskiego przy ul. Rycerskiej trafił sprzęt m.in. na oddział neontologii o wartości prawie 580 tys. zł, m.in. pulsometry, aparat USG, czy resuscytator noworodkowy.  Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 dla poradni rehabilitacji mowy i słuchu dla dzieci i młodzieży niesłyszącej otrzymał m.in. kliniczny audiometr, czy urządzenie do badania słuchu. 

Z kolei Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzymała dla oddziału paliatywno-hospitacyjnego 15 łóżek szpitalnych, ssak elektryczny, materac kąpielowy i trzy materace przeciwodleżynowe o łącznej wartości 142 tys. zł. 

Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP w Rzeszowie zebrano ponad 270 tys. zł. W ciągu 26. Finałów Orkiestra na wsparcie polskiej medycyny zebrała ponad 951 mln zł. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama