Pokazy liczenia bilonu, kurs rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych, gry, wystawy, ekspozycja zabytkowych maszyn biurowych – to jedne z wielu atrakcji, które zaplanowano podczas Dnia Otwartego NBP w Rzeszowie, który odbędzie się w niedzielę.

Do NBP w Rzeszowie przy ul. 3 Maja 12 warto zaglądnąć, bo to też będzie jedyna i niepowtarzalna okazja, by potrzymać w ręku 12,5-kilogramową sztabkę złota wartą blisko 1,8 mln zł.

Ponadto będzie można przyglądnąć się pracy bankowców, dowiedzieć się więcej na temat banku centralnego, jego misji i zadań, a także pogłębić swoją wiedzę na temat wojennych losów polskiego złota i fałszerstw.

Dla zwiedzających NBP przygotował liczne atrakcje, m.in. wystawy „Wojenne losy polskiego złota”, „Złoto monetarne świata”, „Fałszerstwa znaków pieniężnych od starożytności do współczesności”, „Pszczoła miodna”.

Na wystawę „Złoto monetarne świata” składa się m.in. 25 monet ukazujących obiegowe złoto monetarne od XVIII do XX wieku, sztabka złota o wadze 1000 g, najcieńszy płatek złota 23-karatowego oraz 16 wzorów złotych monet o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych, które według ustawy z 1925 roku miały stanowić podstawę ustroju pieniężnego naszego kraju.

Kilka z nich, bitych w srebrze, zostało wykorzystanych do emisji najbardziej popularnych monet obiegowych, dwie o nominałach 10 i 20 zł z popiersiem Bolesława Chrobrego wybite w złocie stały się częścią zasobów złota Banku Polskiego SA.

Uzupełnieniem wystawy są obligacje państwowe z okresu międzywojennego na kwoty w złocie oraz unikalna drewniana skrzynka bankowa służąca do transportu sztab złota.

Wystawa „Fałszerstwa znaków pieniężnych od starożytności do współczesności” jest plonem ponad 30-letnich działań zmierzających do rozpoznania i usunięcia tak z obiegu jak i rynku numizmatycznego fałszywych monet i banknotów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W ekspozycji znalazło się ponad 200 fałszerstw wykonanych w różnorodnych technikach, od monet starożytnych poczynając przez wiek XVII i XIX do najliczniej reprezentowanego okresu międzywojennego, PRL-u i czasów dzisiejszych.

Podczas Dnia Otwartego NBP w Rzeszowie będą także gry „Uratuj polskie złoto” i „Ewakuacja polskiego złota”. Ta druga to gra multimedialna dla najmłodszych. Polega na tym, by bezpiecznie przeprowadzić transport ze złotem z granic Polski a później załadować złoto na statek.

„Uratuj polskie złoto” przewidziana jest dla tych, którzy już samodzielnie potrafią przeczytać instrukcję, czyli dla młodzieży i dorosłych. Pracownicy przedwojennego Banku Polskiego SA wysyłają taką osobę w misję, której celem jest uratowanie polskiego złota przed próbami przejęcia przez Niemców.

– Każdy uczestnik dostaje kartę, legitymację służbową, ołówek i bazując na wiadomościach z wystawy „Wojenne losy polskiego złota” oraz innych zdaniach uzupełnia hasło – wyjaśnia Monika Mularz-Dobrowolska z rzeszowskiego oddziału NBP.

Podczas Dnia Otwartego NBP nie zabraknie także pokazu umundurowania Straży Bankowej. Całe wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 16:00.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama