Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Środowiska feministyczne po raz czwarty organizują w Rzeszowie Manifę. W najbliższą niedzielę (12 marca) marsz odbędzie się pod hasłem „Nadciąga siła kobiet. Łapy precz od naszych macic”.

Organizatorem marszu jest Manifa Rzeszów. Manifa wystartuje o godz. 14:00 z al. Lubomirskich przy ul. Szopena, następnie jej uczestnicy przejdą ulicami 3 Maja i Kościuszki, marsz zakończy się na Rynku przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Organizatorzy będą postulować o uruchomienie gabinetów ginekologicznych bez barier, wprowadzenie antydyskryminacyjnych zajęć dla lekarzy ginekologów i nauczycieli, edukacji seksualnej w szkole oraz Europejskiej Karta Równości kobiet i mężczyzn.

Wśród siedmiu postulatów jest także ustanowienie pełnomocnika ds. równego traktowania, wprowadzenie szczepień HPV, stosowania więcej nazw kobiecych w nazewnictwie ulic, placów, skwerów. Jako pierwszą proponują Irenę Sendler, która w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. dzieci z getta warszawskiego.

Manifa to coroczna demonstracja organizowana w związku z Dniem Kobiet. Początkowo miała być jednorazowym protestem przeciwko policyjnej akcji w Lublińcu, gdzie na podstawie anonimu policjanci zatrzymali w czasie badania pacjentkę ginekologa i zmusili ją do poddania się badaniu kryminalistycznemu.

Tamto wydarzenie przerodziło się w ogólnopolską demonstrację feministyczną. W Rzeszowie dotychczas odbyły się trzy Manify – w 2018, 2019 i 2022 roku

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama