Zdjęcie: Youtube.com / Dobroczynne Niguny
Reklama

Znakomity polski muzyk Raphael Rogiński w najbliższą niedzielę (4 lipca) wystąpi w Synagodze Łańcuckiej. Usłyszycie chasydzkie niguny wykonywane na gitarze elektrycznej.

Raphael Rogiński urodził się we Frankfurcie nad Menem. To utalentowany gitarzysta, kompozytor, improwizator. Chociaż jest znawcą muzyki folkowej, uczył się standardów jazzowych i muzyki klasycznej, a swoją twórczość opiera na improwizacji charakterystycznej dla bluesa. Jego muzyka zakorzeniona jest w muzyce żydowskiej.

Od 13. roku życia Rogiński gra na gitarze, związany jest z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami przekładając ich znaczenie na współczesność. Jest współzałożycielem tria Shofar, zespołów Cukunft, Alte Zachen i Wovoka.

Raphael Rogiński działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce. Gra także muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne wykonując je z muzykami z tych miejsc. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu.

W czerwcu 2015 nakładem wytwórni Bółt wydana została płyta „Raphael Roginski plays John Coltrane and Langston Hughes African mystic music”. Płyta zajęła wysokie notowania w podsumowaniach rocznych wielu dziennikarzy w kraju i za granicą. Magazyn The Wire umieścił ją w swoim podsumowaniu na 16. miejscu.

Sam Rogiński był pierwszym polskim artystą którego ten miesięcznik umiejscowił na swojej liście. Nominowany w 2015 do Paszportów Polityki za tę płytę, w 2016 ponownie nominowany za płytę Żywizny i Shy Albatross. Jego kompozycje, improwizacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe jak i bajki animowane.

Rogiński współpracował z wieloma artystami z kraju i z zagranicy. Koncertował na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Simcha, Festiwalu Czterech Kultur, w Lincoln Center w Nowym Jorku, na Rainbow Coalition Festival, festiwalu Warszawska Jesień, Gaudeamus Music Week, Boskovice Festival, Berkeley Jewish Festival, Ars Electronica, NuFolk.

Raphael Rogiński w niedzielę (4 lipca) wystąpi w Łańcucie – w tamtejszej synagodze (przy placu Jana III Sobieskiego 16, w pobliżu zamku Lubomirskich i Potockich). W łańcuckiej synagodze Rogiński właśnie nagrywa swoje interpretacje chasydzkich nigunów. To specyficzny typ żydowskiego melodyjnego śpiewu grupowego. 

Niguny są nieocenionym źródłem informacji o krajobrazie dźwiękowym XVIII i XIX-wiecznej Polski. Dodatkowym wątkiem w trakcie koncertu będą nawiązania do korzeni muzycznych Samarytan oraz Druzów – ludów tradycyjnie związanych z posługą chorym. Nowe interpretacje nigunów oparto na oryginalnych technikach wykonawczych i aranżacyjnych.

Koncert Raphaela Rogińskiego w Synagodze Łańcuckiej rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 20 zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama