Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Nadeszła dziewiąta edycja Europejskiego Stadionu Kultury 2019. W piątek wieczorem Koncert Główny na Stadionie Miejskim w Rzeszowie.

ESK 2019 potrwa w dniach 21-23 czerwca. Od piątku do niedzieli odbędzie się ponad 40 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, m.in. koncerty, wystawy, spektakle, performance, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania i wiele innych. Wystąpi 200 artystów z 10 państw. 

Najważniejszym punktem programu ESK 2019 będzie piątkowy Koncert Główny na Stadionie Miejskim. Koncert poprowadzą: wokalistka Bovska i dziennikarz TVP Tomasz Tylicki. Na scenie pojawią się największe polskie gwiazdy, które razem z artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego wspólnie wykonają swoje utwory.

Na scenie ESK wystąpią: Grzegorz Hyży i Navi Band (Białoruś), Natalia Kukulska i Shuma (Białoruś), The Dumplings i Luna (Ukraina), O.S.T.R i Vali Boghean (Mołdawia). Przed kolektywami pojawi się jeszcze folkowa Tulia. To cztery młode dziewczyny, śpiewające białymi głosami, które były największym objawieniem muzycznym 2017 roku.

Koncert Główny rozpocznie się o godz. 20:00 i potrwa do północy, będzie darmowy, podobnie jak wszystkie inne pozostałe wydarzenia ESK. Występy kolektywów potrwają po 30 minut. Więcej informacji o artystach znajdziecie TUTAJ. Cały Koncert Główny potrwa około 3,5 godziny. W tym roku odbędzie się bez zagranicznej gwiazdy. Powody – TUTAJ

„Portale” w plenerze

Pierwsze wydarzenia związane z ESK 2019 rozpoczną się w piątek już o godz. 9:00 na rzeszowskich bulwarach, gdzie przez trzy dni będzie działało biuro festiwalowe. Na początek na bulwarach od rana do wieczora Event Land Art. To projekt Pawła Chlebka, autora pomnika Stanisława Nitki. W swojej sztuce przedstawi tajemnicę życia i piękno przyrody.

Także na bulwarach przez trzy dni będziecie mogli oglądać ekspozycję plenerową „Portale” Grupy Twórczej ArtLander, którą tworzą Joanna Bród, Bartłomiej Gancarczyk i Kuba Kowalski. ArtLander – przy wykorzystaniu farb UV – tworzy instalacje artystyczne przekształcając fragment pejzażu. Eksponuje w nim dzikość, geometrię, harmonię i chaos.

– Podczas ESK reprodukcje instalacji zostaną odtworzone. Przed każdą z 4 instalacji stanie ekspozytor plenerowy prezentujący artystyczną fotografię instalacji w jej pierwotnej przestrzeni – zapowiadają organizatorzy ESK. 

Dźwiękowy Wehikuł 

Z kolei od 12:00 do 18:00 przez trzy dni w Podziemnej Trasie Turystycznej „UCHO – Dźwiękowy Wehikuł”. To projekt, bazujący na dźwiękowych nagraniach binauralnych (3D) i nawiązuje do polskich, ukraińskich i białoruskich symboli kultury codziennej. Usłyszycie 2 słuchowiska: kryminalne „Pitawal” oraz dziecięce słuchowisko „Śpiewanki, wyliczanki”

Autorem słuchowisk jest Michał Chołka z Teatru im. Wandy Siemaszkowej, przy wsparciu realizatora dźwięku Artura Zedanji oraz profesjonalnych rzeszowskich aktorów i amatorów – obywateli Ukrainy i Białorusi mieszkających w Polsce. Słuchowiska pozwolą wam poczuć się, jak w centrum wydarzeń. Seanse będą realizowane dla grup 10-osobowych. Polecamy!

„Ukraїner” na bulwarach

Przed wieczornym Koncertem Głównym warto pojawić się ponownie na bulwarach w klubie festiwalowym. Od 17:00 do 19:00 „Ukraїner”, czyli pokaz filmów poprzedzony spotkaniami z ukraińskimi twórcami. Podróżując po Ukrainie zbierali interesujące historie i nagrywali filmy o najbardziej odległych miejscach, o ludziach wschodu, sztuce i jedzeniu.

„Ukraїner” ma odpowiedzieć na pytanie: „Kim jesteśmy?”. Powstaną nowoczesne przewodniki po Ukrainie w kilku językach. Na ESK przyjedzie tłumacz polskojęzycznej wersji strony Ukraїner Władysław Tsovma wraz z producentem filmowym. Opowiedzą o swoim stosunku do pojęcia „ojczyzny”, wyprawach ekipy oraz postarają się zachęcić Polaków i nie tylko do podróży na Ukrainę.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Jeżeli po piątkowym Koncercie Głównym ESK będziecie mieli jeszcze siłę poskakać, to wróćcie na bulwary. Tam w klubie festiwalowym od 23:30 do 3:00 w nocy Silent Disco. W niesamowitej atmosferze będzie okazja potańczyć do wybranej muzyki słuchanej przez słuchawki – dobra zabawa gwarantowana! Dla zgłodniałych Street Food Festival. 

Performance „Hotel Meduza”

Jeżeli Silent Disco was nie interesuje, a o spaniu nie chcecie jeszcze słyszeć, to o północy warto zajrzeć do Teatru Maska. Tam performance „Hotel Meduza” tylko dla osób pełnoletnich. Na głębokości 404 m pod wodą czeka na was: Vodka Coctails Martwej Syreny w Lobby Barze „Stinky Fish” i karaoke z gościnną gwiazdą Płaczącą Divą w Holu Otchłani.

Mało? To jeszcze najlepszy klub ze striptizem „Sin Pin”, największe Archiwum Nagrań Głosowych, kursy nurkowania z wykwalifikowanym nauczycielem Bubble-Bibbl, szkoła surfingu „Garbage Wave’”, jazda na Wielorybach z Wodną Księżniczką, pokaz magii „Ocean Tale” słynnego maga- Włochatego Kraba, basen „Hadal Zone”.

Celem pobytu w Hotelu Meduza jest spotkanie z Lady D, której cechami szczególnymi są: blond włosy, buty na obcasie, czarna rękawiczka na lewej ręce i… złe nawyki. Wstęp na performance z zaproszeniami. Można je odebrać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwa zaproszenia.

Performance, wyprodukowany przez Stowarzyszenie Twórcze SztukPuk Sztuka będzie można zobaczyć także w sobotę o północy i niedzielę o godz. 22:00. 

Foto wydarzenia

Także w piątek rozpoczną się dwa wydarzenia fotograficzne. Po ulicach Rzeszowa przez trzy dni z aparatami analogowymi będzie buszować 20 uczestników Photo Doc Freestyle. Na zdjęciach udokumentują uczestników ESK, a potem z naświetlonych negatywów członkowie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego – wywołają fotografie i wykonają odbitki.

Ze zdjęć zostanie później przygotowana wystawa fotograficzna w Galerii Nierzeczywistej, na której zobaczycie ok. 100-150 zdjęć autorstwa uczestników akcji.

Drugim wydarzeniem fotograficznym jest „Rzeszów – miasto 2019”, czyli plener fotograficzny pod artystyczną opieką i kuratelą dwóch niekwestionowanych mistrzów polskiej fotografii reportażowej: Tadeusza Rolke oraz Marka Grygla. Obaj w plenerze poprowadzą dwudniowy warsztat dla wcześniej zgłoszonych uczestników. 

Zajęcia będą w dwóch grupach uczestników. Część realizowana przez Tadeusza Rolke prowadzona będzie z wykorzystaniem techniki fotografii analogowej, natomiast dzień zdjęciowy pod okiem Marka Grygla odbędzie się z wykorzystaniem narzędzi fotografii cyfrowej. Rezultatem dwóch dni zajęć będzie subiektywny portret naszego miasta.

Pełny program ESK 2019 znajdziecie TUTAJ, a opis poszczególnych wydarzeń na stronie www.stadionkultury.pl. Organizatorami ESK są miasto Rzeszów i Narodowe Centrum Kultury. ESK jest częścią projektu Wschód Kultury, który oprócz Rzeszowa tworzą jeszcze Białystok i Lublin. Białystok ma „Inny Wymiar”, a Lublin – „Inne Brzmienia”.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama