Zdjęcie: Facebook.com / Podkarpacka Okręgowa Izba Architektów RP
Reklama

Obchody rozpoczną się od porad architektów, którzy podpowiedzą jak zaplanować budowę. Będą też warsztaty dla dzieci i wystawa prezentująca prace podkarpackich architektów.

Świętowanie Światowego Dnia Architektury w Rzeszowie w tym roku połączone jest z obchodami jubileuszu 20–lecia Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów RP. Izba zrzesza obecnie blisko 400 osób, ale od początku działalności w jej szeregach znalazło się około 600 osób. To ich projekty ukształtowały podkarpacką i rzeszowską architekturę ostatnich 20 lat. 

Do najciekawszych należy budynek skarbca w Rzeszowie wyglądem przypominający trudną do zdobycia fortecę, Muzeum Ziemi Przemyskiej, czy Muzeum Rodziny Ulmów, które jest miejscem symbolicznym.

– To są już budynki ikony, które równocześnie wskazują kierunki w rozwiązaniach projektowych  – mówi Renata Święcińska, przewodnicząca Rady Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów RP. 

W latach 90. ub. wieku budynek Polfy nadawał trendy w architekturze i był wyznacznikiem nowoczesności. Obecnie jest to budynek mieszkalny w kształcie wieży, przez niektórych uznawany za kontrowersyjny, który powstaje nad Wisłokiem. – Jest rozwiązaniem na miarę współczesnych czasów, nadaje miastu charakter miasta nowoczesnego – podkreśla Renata Święcińska. 

 

Obchody Światowego Dnia Architektury i jubileuszu 20–lecia Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów RP rozpoczną się w Rzeszowie w piątek, 1 lipca, o godz. 13:00. W siedzibie SARP przy ul. Rynek 8. będzie można skorzystać z porad projektowych. To jest propozycja dla tych, którzy przygotowują się np. do budowy domu i potrzebują podpowiedzi od czego zacząć, albo jak odnaleźć się w gąszczu przepisów.

Gdy dorośli będą ustalać szczegóły, ich dziećmi zajmą się architekci, którzy przygotowali dla najmłodszych warsztaty fotograficzne i plener plastyczny. Wieczorem odbędzie się prezentacja powstałych rysunków i fotografii.

W tym samym czasie, w Rzeszowskich Piwnicach, będzie można już zobaczyć wystawę prac podkarpackich architektów. To są projekty, które powstały w latach 2000-2022. Wystawa będzie czynna do godz. 22:00.

Oficjalne otwarcie Światowego Dnia Architektury odbędzie się na rzeszowskim rynku o godz. 17:00. 

(la)

PROGRAM i WYDARZENIA

– 13:00-17:00:

Porady Projektowe

Biuro SARP / Izba ul. Rynek 8

– 13:00-17:00:

Przegląd Filmowy

„Rzeszowskie Lekcje Architektury” i „Architektura Sakrum”

Biuro SARP / Izba ul. Rynek 8

– 14:00-16:00

Warsztaty Fotograficzne

„Miasto w Obiektywie Dziecka”

Rynek w Rzeszowie

– 14:00-16:00:

Plener Plastyczny

„Moje Miasto”

Rynek w Rzeszowie

– 17:00:

Otwarcie Światowego Dnia Architektury

Rynek w Rzeszowie – Strefa wystawowa

– 17:00-22:00:

Prezentacja 20-lecia

Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów

Trasa Podziemna

– 17:00-20:00:

Wystawa Architekta Miasta / Księga Pamiątkowa

Rynek w Rzeszowie – Strefa wystawowa

– 17:30:

Wernisaż Wystawy

Trasa Podziemna

– 18:30:

Prezentacja zdjęć dzieci

Rynek w Rzeszowie – Strefa wystawowa

– 19:00:

Prezentacja Prac Rysunkowych Dzieci

Rynek w Rzeszowie – Strefa wystawowa

Światowy Dzień Architektury połączony jest z obchodami 20-lecia PKOIA RP

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama