Zdjęcie: Związek Nauczycielstwa Polskiego
Reklama

– Edukacja to nasza wspólna sprawa! – uważają organizatorzy pikiety solidarnościowej z nauczycielkami i nauczycielami, która w poniedziałek, 8 kwietnia, odbędzie się w Rzeszowie. 

Pikieta ma związek z trwającą walką o podwyżki wynagrodzenia dla nauczycieli. W poniedziałek ma się rozpocząć strajk w całej Polsce. Piątkowe rozmowy oświatowych związków zawodowych z rządem zakończyły się fiaskiem. Rząd chce jeszcze w niedzielę wieczorem usiąść do rozmów i dojść do porozumienia z nauczycielami.

Jeżeli dojdzie do strajku, to w całej Polsce, w tym w Rzeszowie, zagrożone są egzaminy gimnazjalne, które mają się rozpocząć w środę, 10 kwietnia. Dyrektorzy rzeszowskich szkół nie będą w stanie egzaminów przeprowadzić, o czym mówili w piątek w ratuszu podczas spotkania z władzami Rzeszowa

Aktualny postulat Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych to wzrost wynagrodzenia nauczycieli o 30 procent w dwóch transzach po 15 proc. jeszcze w tym roku. Rząd się nie zgadza, w piątek zaproponował wyższe pensje tylko wtedy, jeżeli zostanie podniesione pensum z 18 do 22 lub 24 godzin tygodniowo. Związki mówią „nie”. 

W poniedziałek w ramach solidarności z nauczycielami w Rzeszowie o godz. 14:00 przed I Liceum Ogólnokształcącym na ulicy 3 Maja odbędzie się pikieta. 

„Dotychczasowe formy protestu: wielotysięczne manifestacje, marsze, pikiety i akcje protestacyjne nie wpłynęły na zmianę decyzji rządzących. Pensje nauczycieli, zaczynające się do 1850 zł netto, wciąż są za niskie. Skromne zarobki pracowników szkolnej administracji i obsługi nadal nie rosną” – przypominają organizatorzy pikiety.

Uważają, że spełnienie postulatu ZNP „pozwoli na zrównanie płac w oświacie ze średnim wynagrodzeniem w Polsce”. 

„Społeczeństwo obywatelskie to społeczeństwo wykształcone. Potrzebujemy dobrych szkół, szkół dostępnych, mądrych i bezpiecznych. Tymczasem, w wyniku zaniedbań kolejnych rządów, zawód nauczyciela traci prestiż i poważanie niezbędne do wykonywania zawodu zaufania społecznego” – zaznaczają organizatorzy. 

Twierdzą też, że dotychczasowe propozycje rządu PiS „trudno wyjaśnić inaczej niż złą wolą”. „Wobec klęski negocjacji nauczyciele i nauczycielki zdecydowali się na strajk od 8 kwietnia. Wybór zawodu nauczyciela nie może być wyborem biedy. Społeczeństwo nie może wymagać od nauczycieli heroizmu” – czytamy w wydarzeniu na Facebooku. 

Po stronie protestujących nauczycieli w dużej mierze stanęli rodzice, uczniowie, samorządowcy.

„Czas na zwykłych obywateli i obywatelki, na mieszkanki i mieszkańców Rzeszowa. 8 kwietnia, w dniu strajku, zbierzmy się pod I Liceum Ogólnokształcącym i pokażmy nauczycielom, że mają nasze wsparcie. Edukacja to nasza wspólna sprawa!” – podkreślają organizatorzy pikiety solidarnościowej.

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama