Zdjęcie: Materiały organizatorów

„Dziś Tuleya, jutro Ty” – pod takim hasłem w najbliższy poniedziałek (8 czerwca) w 150 polskich miastach odbędą się demonstracje w obronie Igora Tulei, sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Także w Rzeszowie. 

Dzień później, we wtorek (9 czerwca) o godz. 9:00, rozpocznie się posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, na którym ma zapaść decyzja o uchyleniu sędziowskiego immunitetu Igorowi Tulei, by prokuratura mogła go pociągnąć do odpowiedzialności karnej.

Chodzi o posiedzenie z 18 grudnia 2017 roku, gdy sędzia Igora Tuleya uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie słynnego głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu w grudniu 2016 roku. Tuleya zezwolił, by na sali byli dziennikarze dwóch stacji telewizyjnych, mimo że posiedzenie miało niejawny charakter.

Sędzia Tuleya, uzasadniając uchylenie decyzji prokuratury, cytował zeznania świadków z postępowania przygotowawczego. Prokuratura twierdzi, że nie miał on na to zgody prokuratora. – W ten sposób naraził prawidłowy bieg dalszego śledztwa – twierdzi Prokuratura Krajowa. 

W obronie Igora Tulei stanęły środowiska sędziowskie, m.in. Iustitia. Sam Tuleya już wcześniej zapowiadał, że na posiedzenie Izby Dyscyplinarnej SN się nie stawi. 

– Przed każdym uczciwym sądem zostanę uniewinniony. Chodzi o spowodowanie „efektu mrożącego”, zastraszenie środowiska sędziowskiego, żeby sędziowie mieli w tyle głowy: „Patrzcie, wydacie orzeczenie niezgodne z oczekiwaniami rządzących, spotka was kara” – mówił nie tak dawno sędzia Tuleya.

Iustitia traktuje postępowanie prokuratury, która chce Igorowi Tulei przedstawić zarzuty karne, jako „niedopuszczalną ingerencję w niezawisłość sędziowską i przejaw represji wobec sędziego, który publicznie sprzeciwia się łamaniu praworządności”. Tuleya jest przeciwnikiem „dobrej zmiany”, jaką rząd PiS przeprowadza w polskim sądownictwie. 

W najbliższy poniedziałek (8 czerwca) w 150 polskich miastach odbędzie protest pod hasłem: „150 miast x 150 osób. Dziś Tuleya, jutro Ty”. Protest będzie także w Rzeszowie, o godz. 18:00 przed Sądem Apelacyjnym przy ulicy Piłsudskiego. Demonstrację organizuje podkarpacki Komitet Obrony Demokracji. 

Na Podkarpaciu protesty planowane są też w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Lubaczowie, Przemyślu, Sanoku i Dębicy.

Oprócz protestów, we wtorek o godz. 9:00, gdy rozpocznie się posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu Igorowi Tulei, w polskich sądach o tej samej godzinie w „geście solidarności” z warszawskim sędzią, na 30 minut zostaną przerwane czynności procesowe. -Nie damy się złamać. Politycy nie mogą ingerować w wyroki – uważa Iustitia. 

Fot. Bartosz Frydrych / Rzeszów News. Na zdjęciu sędzia Igor Tuleya

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama