Bank Pszczeli w Rzeszowie w tym roku przekaże pszczelarzom 70 pszczelich rodzin. Mają pomóc w odbudowie zniszczonych i zatrutych pasiek.
Bank Pszczeli stworzyli w 2019 roku bracia Szelowie – Rafał i Maciej. Pretekstem były wydarzenia z jesieni 2018 roku, gdy w należącej do nich pasieki w podrzeszowskim Chmielniku nieznani sprawcy wytruli blisko 2,5 mln owadów z 66 rodzin.
Szelowie stworzyli Bank Pszczeli – rezerwę pszczół hodowanych. Teraz bank będzie pomagał tym pszczelarzom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji jak bracia Szelowie pięć lat temu.
Do poszkodowanych pszczelarzy w tym roku trafi 70 pszczelich rodzin – w dowolne miejsce kraju. Pszczelarze nie muszą się martwić o transport i jego koszty. O to wszystko zadba właśnie Bank Pszczeli, który przekazuje do 20 procent utraconych rodzin pszczelich.
Wartość pszczół uli i transportu oszacowano na blisko 140 tys. zł.
– Pszczoły hodujemy obecnie na sześciu pasiekach w okolicy Rzeszowa. Utrzymujemy je w ścisłym reżimie higienicznym – mówi Maciej Szela. – Pomoc jest z jednego sprawdzonego źródła według jednolitego standardu hodowli i leczenia – dodaje Rafał Szela.
Bank Pszczeli zaczynał od kupna 18 rodzin pszczelich, aktualnie ma ich 170 rodzin. – To ogromy sukces – mówi Maciej Szela. Bank Pszczeli chce mieć w tym roku 300 rodzin. 70 przekazanych rodzin stanowić więc będzie niemal jedną czwartą zasobów.
Bank Pszczeli pomaga poszkodowanym pszczelarzom od kwietnia 2021 roku. Dotychczas odbudowano trzy pasieki w Kartuzach na Pomorzu, Zwierzyńcu (w województwie lubelskim) i Tworzymirkach (Wielkopolska). Przekazano tam 19 rodzin pszczelich.
Z raportu Instytutu Ogrodnictwa InHort wynika, że tylko w 2021 roku w Polsce doszło do ostrego zatrucia 276 pszczelich rodzin i podtrucia 9549, a to tylko potwierdzone przypadki, zgłoszone przez organizacje pszczelarskie.
Bank Pszczeli w tym roku będzie w stanie pomóc nawet do 25 procent ujawnionych przypadków zniszczenia lub wytrucia rodzin pszczelich.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl