Zdjęcie: Materiały MG Wydawnictwo
Reklama

„Kto ma takie dziwne oczy? Eurydyka, Eurydyka” – te słowa zna chyba każdy, kto miał do czynienia z piosenkami Anny German. W Rzeszowie na żywo utwory „Białego Anioła” będzie można usłyszeć w dwie wrześniowe niedziele w wykonaniu aktorów Rzeszowskiego Teatru Muzycznego „Olimpia”

„Olimpia” działa coraz prężniej. Za nami już spektakl muzyczny „Papa się żeni” i widowisko plenerowe „Norwid współczesnych”, a przed nami… koncert. I to w wyjątkowym repertuarze. Soliści – Ewa Korczyńska (sopran) i Tomasz Furman (tenor) przy akompaniamencie Janusza Tomeckiego (fortepian) wykonają najpiękniejsze piosenki Anny German, w tym najbardziej znaną, czyli „Tańczące Eurydyki”.

To nie przypadek, że artyści Rzeszowskiego Teatru Muzycznego na swój koncert wybrali piosenki z repertuaru „Białego Anioła”, ponieważ German była z Rzeszowem związana w latach 1961-63. Gdy pojawiła się w naszym mieście wówczas oczarowała Juliana Krzywka, ówczesnego dyrektora Estrady Rzeszowskiej, który nawet zaproponował jej etat.

German jednak, jak wiemy, nie zagrzała długo miejsca w Rzeszowie, ale to właśnie w naszym mieście zaśpiewała pierwszy raz swój hit „Tańczące Eurydyki”. Utwór ten skomponowała Katarzyna Gaertner początkowo dla Heleny Majdaniec, ale gdy kompozytorka poznała Annę German wiedziała, że ten kawałek jest dla niej.

– Zrobiłyśmy w Rzeszowie „Tańczące Eurydyki”. Grałyśmy koncerty w salach, gdzie ludzie siedzieli w ciepłych kożuchach, bo takie było zimno, a w pobliżu ryczały krowy. Taki był Rzeszów 55 lat temu – wspominała podczas ubiegłorocznej wizyty w Rzeszowie Katarzyna Gaertner.

Koncerty w wykonaniu „Olimpii” odbędą się 16 i 23 września (niedziela). Pierwszy usłyszymy w sali koncertowej Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Dąbrowskiego 83), a drugi w sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza. Oba koncerty rozpoczną się o 18:00.

Bezpłatne zaroszenia można odbierać w Wydziale Kultury, Sportu i Turystyki w rzeszowskim magistracie (ul. Rynek 11) oraz w portierni Wydziału Muzyki UR. Koncertom patronuje Rzeszów News.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: