Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

W czwartek w Rzeszowie otwarto Miejskie Centrum Seniora – przy ul. Rynek 7. W tym roku miasto na działalność na rzecz seniorów przeznaczy 1,2 mln zł.

– To wasze miejsce, wasze królestwo. To cudowne, że chce wam się działać na rzecz innych ludzi i wszystkich seniorów, których trzeba aktywizować i tłumaczyć, że seniorski wiek to nie jesień życia, ale jego piękna część – mówił na otwarciu MCS prezydent Konrad Fijołek.

Konkurs na utworzenie Miejskiego Centrum Seniora ogłoszono już w 2022 roku. W 2023 roku, na bazie zebranych wcześniej doświadczeń, ogłoszony został konkurs na prowadzenie nowego MCS w latach 2024-2025, z budżetem wynoszącym 300 tys. zł.

Do 2025 roku centrum będzie prowadziła Fundacja Level up. Będzie ono działało w kamienicy Rynek 7, w której działa Rzeszowska Rada Seniorów, gdzie dyżurują informatycy, odbywają się szkolenia z obsługi komputera czy smartfona, warsztaty proekologiczne, kursy pierwszej pomocy, szkolenia z cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa na drodze, wykłady na temat starzenia się, cykliczne zajęcia ruchowe.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

MCS rozpoczyna też współpracę z rzeszowskimi klubami seniora (jest ich już 25), zaplanowane zostały cykliczne spotkania Forum Klubów Seniora.

W MCS zaplanowano również propagowanie wolontariatu na rzecz osób dojrzałych. Jest też „telefon życzliwości”, gdzie senior może zadzwonić, żeby porozmawiać, podzielić się problemami czy dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy. Kolejną usługą centrum jest „pomocny pan”, który pomaga seniorom w drobnych naprawach domowych. 

Łącznie na działalność na rzecz seniorów Rzeszów przeznaczy w tym roku 1,2 mln zł. – Skończyły się czasy, kiedy mieszkańcy i mieszkanki Rzeszowa byli gorzej traktowani, kiedy nie udzielano miastu wsparcia, nie przyznawanie środków na dofinansowanie różnych aktywności – zapewnia Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama