Zdjęcie: Pixabay

Fundacja Oksymoron utworzy w Rzeszowie Krajowe Centrum Wsparcia Ofiar Dezinformacji i Hejtu. Swoim nazwiskiem firmuje je były poseł PO. 

Centrum powstanie przy wsparciu działającego przy Fundacji Oksymoron Instytutu Badań Społecznych i Mediów oraz Fundacji HUB fact-checkingowy, której rada programowa składa się z naukowców, medioznawców, psychologów, analityków, prawników. 

Krajowe Centrum Wsparcia Ofiar Dezinformacji i Hejtu ma im zapewniać psychoterapię, definiować źródła dezinformacji, neutralizować ich złe skutki, a także udzielać pomocy prawnej w pociąganiu do odpowiedzialności sprawców dezinformacji i hejtu. 

W Centrum prowadzone też będą badania i analizy dla instytucji państwowych. W ostatnich dniach pojawiła się Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie rozszerzenia unijnego wykazu przestępstw o nawoływanie do nienawiści i przestępstwa z nienawiści.

Jednym z istotnych zadań, jakie stawiają przed sobą twórcy Centrum, jest również stałe prowadzenie polityki informacyjnej i edukacja społeczeństwa jak walczyć z dezinformacją i mową nienawiści.

Dlatego też w dniach 22 i 23 lutego w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie odbędzie się już druga edycja konferencji Media Info 2024, której organizatorem jest Fundacja Oksymoron przy udziale Urzędu Miasta Rzeszowa. 

W pierwszym dniu konferencji, eksperci z dziedziny nauki, mediów, analitycy, psychologowie i dziennikarze będą rozmawiać o skutkach szerzącej się dezinformacji i hejtu w erze sztucznej inteligencji.

Ocenione zostaną również jak dezinformacja i hejt wpływa na budowanie świadomości społecznej. Jak w dzisiejszym czasie rozwoju sztucznej inteligencji można, a nawet trzeba wykorzystać jako narzędzie do walki z tymi złymi zjawiskami.

– Jednym z najważniejszych obszarów, który wymaga omówienia, będzie również psychologiczny aspekt wpływu hejtu na naszą świadomość i czy jesteśmy dziś gotowi na radzenie sobie w walce z mową nienawiści – zapowiadają organizatorzy Media Info 2024. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W drugim dniu konferencji zaplanowano panel złożony z czterech szkoleń – analizy wpływu dezinformacji na decyzje w życiu społecznym, biznesowym i politycznym. IBRiS zaprezentuje, jaki to ma wpływ na wyniki badań społecznych, opinię i oceny. 

Ponadto dowiedzieć się będzie można, jak czytać media, rozpoznawać źródła i czym się kierować w rozpoznawaniu nieprawdziwych informacji i rodzącego się przez to hejtu. Zaprezentowane zostaną doświadczenia Instytutu Monitorowania Mediów.

Uczestnicy szkoleń będą mogli uzyskać informacje, jak rozpoznać dezinformację i poznają typy wpisów i zachowań hejterów. Jak z nimi walczyć, dekodować i jak skutecznie działać, by nie stać się ofiarą nieuczciwych działań i adresatem hejtu.

Na koniec panelu szkoleniowego jego uczestnicy dowiedzą się od znanej psychoterapeutki Mai Herman, co oznacza stwierdzenie: „Wszyscy jesteśmy hejterami”. Szczegółowe informacje konferencji można znaleźć na stronie: oksymoron.org. 

Jeszcze podczas pierwszego dnia w trakcie uroczystej gali zostaną wręczone nagrody Oksymoron Roku 2023, które otrzymują corocznie osoby, instytucje za popularyzację prawdy i walkę z dezinformację i hejtem.

– Wyróżnione zostaną również samorządy, które w poprzednim roku uczestniczyły w projekcie obejmującym walkę z dezinformacją w przestrzeni publicznej i komunikacji społecznej – zapowiadają organizatorzy konferencji. 

Na czele Fundacji Oksymoron stoi Marek Poręba, były rzeszowski poseł PO. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama