Zdjęcie: materiały PCI

Czekać na nich będą pracownia szybkiego prototypowania, warsztat obróbki mechanicznej, modelarskiej i wielomateriałowej, pracownia elektroniczna, tekstylna oraz biogreen z eksperymentatorium ekologiczno-roślinnym.

W budynku Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie przy ul. Lenartowicza 6 powstaje pierwszy w regionie makerspace, z którego będą mogli korzystać podkarpaccy studenci oraz uczniowie. Obiekt ma zostać otwarty jeszcze w tym roku.

W nowym budynku PCI ProtoLab uczniowie i studenci będą mogli realizować swoje innowacyjne pomysły, tworzyć prototypy, nagrywać profesjonalne filmy i zdobywać nowe umiejętności podczas szkoleń.

– Unikatowy miks pracowni w połączeniu z przestrzeniami szkoleniowymi, aulą wykładową, przestrzenią coworkingową i salkami multimedialnymi umożliwi wytwarzanie multidyscyplinarnych prototypów w nowych dziedzinach tematycznych – zapowiada PCI. 

Z myślą o studentach będzie 6 laboratoriów. W pracowni szybkiego prototypowania będą mogli korzystać z profesjonalnych ploterów i drukarek 3D, by tworzyć elementy konstrukcyjne swoich projektów i prototypów.

Wyposażenie warsztatu umożliwi obróbkę drewna, materiałów drewnopodobnych i metali miękkich. Z kolei sprzęt z pracowni elektronicznej pozwoli na projektowanie i prace nad zaawansowanymi układami sterowania.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pracownia tekstylna służyć będzie do projektowania, wytwarzania i obróbki krawiecko-tekstylnej. Będzie także pracownia biogreen z eksperymentatorium ekologiczno-roślinnym oraz laboratorium roślinno-materiałowe i obserwacyjne dla zielonych innowacji.

Narzędzia i sprzęty będą proste w obsłudze. To doskonałe rozwiązanie dla młodych twórców i wynalazców, którzy nie mają dostępu do profesjonalnych narzędzi – mówi Rafał Fuksa, specjalista ds. druku 3D i szybkiego prototypowania.

 – Dzięki powstającym właśnie przestrzeniom, będziemy w stanie jeszcze bardziej integrować studentów i naukowców, aby tworzyć nowe formy współpracy i szanse biznesowe – dodaje Łukasz Bonarek, dyrektor PCI ProtoLab.

W nowym budynku, studenci i uczniowie będą mogli skorzystać nie tylko ze sprzętu, ale również wsparcia specjalistów, m.in. ds. druku 3D i szybkiego prototypowania.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama