Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News
Reklama

To już przesądzone. Do końca 2019 roku w Rzeszowie zostaną wybudowane dwa nowe żłobki i nowe przedszkola – na osiedlach Budziwój i Przybyszówka.

Plany ratusz potwierdził nam Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Budziwój i Przybyszówka to dwa najszybciej rozwijające się osiedla w ostatnich latach w stolicy Podkarpacia.

– W Budziwoju kupimy okołohektarową niedaleko obecnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7. Wybudujemy tam żłobek i przedszkole. To będą dwa oddzielne budynki. Chcemy, by dokumentacja była gotowa w październiku br. Przetarg na budowę zamierzamy ogłosić jeszcze w tym roku, w przyszłym rozpoczęłyby się roboty i pod koniec 2019 r. planujemy zakończyć inwestycję – mówi Maciej Chłodnicki.

W tym samym czasie, równolegle mają być prowadzone identyczne procedury związane z budową żłobka i przedszkola w Przybyszówce. Obie placówki mają powstać także na okołohektarowej działce przy ul. Iwonickiej. – Mamy już wydane warunki zabudowy. Szacujemy, że każda inwestycja na obu osiedlach będzie kosztowała po około 10 mln zł – dodaje rzecznik Chłodnicki.

O budowę przedszkola i żłobka w Przybyszówce w ubiegłym roku rodzice apelowali do władz Rzeszowa. Pachnące jeszcze nowością placówki przy ul. Błogosławionej Karoliny są wypełnione. – Brakuje w nich miejsc – słyszymy w ratuszu.

Miasto chciało w 2017 roku na potrzeby nowego przedszkola wydzierżawić przy ul. Iwonickiej pomieszczenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Projektant”, ale okoliczni mieszkańcy oprotestowali inwestycję, obawiając się, że samochody rodziców przywożących dzieci blokowałyby parkingi. Zapadła decyzja, że ratusz nowy żłobek i przedszkole wybuduje od podstaw.

Plan przewiduje, że w nowych żłobkach będzie po 120 miejsc, a w przedszkolach po 140.

W Rzeszowie obecnie jest dziewięć miejskich żłobków, codziennie mogą przyjąć 1175 maluchów. Ostatni żłobek „Calineczka” powstał na początku br. na os. Drabinianka. Z kolei miejskich przedszkoli jest 41 i 11 oddziałów przedszkolnych przy szkołach. Miasto od 2017 r. musi zapewniać miejsce w przedszkolach dla chętnych rodziców, którzy dzieci chcą do placówek posłać już w wieku trzech lat.      

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama