Zabiega o to samorząd podkarpacki. O strategii karpackiej dzisiaj dyskutowano w Rzeszowie z udziałem przedstawicieli państw karpackich.

[Not a valid template]

 

Konferencję zorganizował europoseł PiS Tomasz Poręba. Wzięli w niej udział przedstawiciele ambasad, samorządów i organizacji pozarządowych z państw karpackich, m.in. Polski, Słowacji, Rumunii, Węgier i Ukrainy.

Karpaty to bardzo ważny geopolitycznie obszar, który po ostatnim rozszerzeniu stał się wschodnią granicą UE. To region niezwykle bogaty kulturowo, różnorodny społecznie, posiadający unikalne dziedzictwo i najważniejsze europejskie zasoby środowiska naturalnego.

– Jest to jednocześnie region najsłabszy konkurencyjnie, obejmujący najbiedniejsze tereny UE i borykający się z takimi problemami jak porzucanie ziemi, duże migracje ludności w związku z brakiem perspektyw zawodowych, deforestacja, zanieczyszczenie środowiska, nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych, niedobory infrastrukturalne. Szczególnie, jeżeli chodzi o infrastrukturę transportową tak jak w naszym regionie, na Podkarpaciu – mówił Tomasz Poręba.

Przypomniał, że w październiku ubiegłego roku z jego inicjatywy podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się pierwsza w historii tej instytucji debata na temat regionu Karpat a także spotkanie z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem.

W grudniu Tomasz Poręba zorganizował w Brukseli międzynarodową konferencję, podczas której dyskutowano o strategii karpackiej. Obecny wówczas na konferencji przedstawiciel KE zachęcał państwa karpackie do pogłębiania współpracy, gdyż powstanie strategii wymaga przede wszystkim zaangażowania politycznego ze strony wszystkich krajów, które chcą w niej uczestniczyć.

– Wierzę, że dzięki spotkaniom takim jak dzisiejsze, będziemy w stanie szybko przygotować mapę drogową, która istotnie przybliży nas do utworzenia odrębnego europejskiego programu rozwoju dla regionu Karpat – mówił europoseł PiS.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Poręba podkreślał dotychczasowe pozytywne przykłady zaangażowania zarówno władz lokalnych jak i organizacji pozarządowych czy przedstawicieli świata nauki.

– Liczne projekty instytucjonalne i obywatelskie realizowane w obszarze współpracy akademickiej, młodzieżowej, gospodarczej a także medialnej świadczą o konieczności podniesienia znaczenia regionu Karpat w hierarchii europejskiej współpracy i rozwoju. Istniejące już dobre praktyki i inicjatywy w regionie Karpat dowodzą, że możemy w krótkim czasie osiągnąć konkretne efekty w zakresie współpracy akademickiej – tutaj świetnym przykładem jest Uniwersytet Karpacki – jak również środowiskowej, infrastrukturalnej czy międzyregionalnej, o czym świadczy projekt Horyzont Karpacki. Powinno to stanowić dla nas wszystkich zachętę do podejmowania dalszych działań na rzecz pogłębiania współpracy w ramach państw regionu Karpat – przekonywał europoseł PiS.

W konferencji uczestniczył m.in. marszałek Władysław Ortyl, który podkreślał, że województwo podejmuje działania na rzecz przygotowywania strategii karpackiej.

– Biuro UNGC, czyli biuro ds. strategii karpackiej, o które zabiegamy, będzie się zajmowało tworzeniem strategii. Niezależnie od tego, kiedy decyzje korzystne dla tego dokumentu i dla realizowania tej inicjatywy zapadną w Brukseli – gotowość po naszej stronie musi być. Nie tylko konferencyjna, seminaryjna, ale także praktyczna i projektowa – mówił Ortyl.

– Był etap i nadal jest, kiedy strategią karpacką zajmowali się eurodeputowani, parlamentarzyści i dyplomaci. Teraz my jako samorządy się w to aktywnie włączamy – dodał marszałek.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama