W ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury i odbetonowanie powierzchni uszczelnionych w Rzeszowie” powstanie 40 ogrodów deszczowych. Będą oddawać wodę do ekosystemu i zapobiegać nielegalnemu parkowaniu.
Czym właściwie są ogrody deszczowe?
Ogród deszczowy jest formą aranżacji terenu oraz systemu retencjonującego wodę. Oznacza to, że tego typu instalacje zbierają wodę deszczową i stopniowo oddają ją do ekosystemu. Ogrody deszczowe często budowane są w celu przyjmowania wód spływających z dachów, jezdni, chodników i innych powierzchni o ograniczonej retencji przy obfitych opadach. Pełnią również funkcję oczyszczającą wodę przed odprowadzeniem jej dalej do gruntu lub dalszych cieków i zbiorników wodnych.
Cel przetargu
Przetarg obejmuje blisko 40 miejsc, w których mają powstać ogrody deszczowe. Znajdują się one przy ulicach i placach: ul. Dąbrowskiego, ul. Jana Matejki, ul. Kwiatkowskiego, ul. Mikołaja Kopernika, al. Piłsudskiego, ul. Sobieskiego, ul. Sokoła, ul. Żeromskiego, ul. Targowej, Placu Ofiar Getta, Placu Wolności i Placu Śreniawitów.
Będą wpływać na retencję wody w ekosystemie i przyniosą więcej zieleni do miasta. Dodatkowo, ukrytym celem przedsięwzięcia ma być ograniczenie problemu nielegalnego parkowania w wymienionych miejscach.
Dziewięciu kandydatów
O kontrakt walczyło dziewięć firm, a ceny wahały się od lekko ponad 1 mln zł do aż 2,2 mln. Najniższą kwotę zaproponowało OBO Energy z Rzeszowa. Miasto sporo zaoszczędzi na inwestycji, początkowo miało na nią przygotowane ok. 1,5 mln złotych.
Do zadań zwycięzcy przetargu należeć będą:
- Usunięcie i utylizacja nawierzchni nieprzepuszczalnych we wskazanych miejscach
- Wykonanie ogrodu deszczowego.
- Zabezpieczenie pozostałych fragmentów nawierzchni za pomocą obrzeża betonowego
- Nasadzenie bylin i traw ilości wg dokumentacji projektowej
(MK)
Czytaj więcej:
W 2024 r. wypłacono 6,6 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych